News

Stalowa Wola chce się stać ważnym ośrodkiem przemysłu kosmicznego

stalowa wola branża kosmiczna
fot. UM Stalowa Wola

Stalowa Wola. Miasto zrealizuje projekt unijny „Space 4 Talents”, który ma wspierać rozwój branży kosmicznej.

Projekt, o budżecie ponad 6,2 mln euro (z czego prawie 5 mln euro pochodzi z unijnego dofinansowania), obejmuje m.in. wyposażenie laboratoriów oraz zakup niezbędnego sprzętu.

Lucjusz Nadbereżny, prezydent Stalowej Woli, i Władysław Ortyl, marszałek województwa podkarpackiego, poinformowali na konferencji prasowej, że miasto znalazło się w gronie 122 europejskich miast, które uzyskały bezpośrednie finansowanie z Komisji Europejskiej na ten innowacyjny projekt.

Obok Stalowej Woli, z Polski jeszcze tylko Kraków będzie uczestniczył w tym przedsięwzięciu. W gronie wybranych miast znalazły się także Ateny, Kopenhaga, Amsterdam czy Mediolan.

„Space 4 Talents” skierowany jest głównie do młodych ludzi, którzy będą mogli realizować swoje pasje i talenty w dziedzinie technologii kosmicznych.

Nadbereżny podkreślił, że projekt ten stwarza ogromną szansę na rozwój Stalowej Woli jako ważnego ośrodka przemysłu kosmicznego w Polsce i Europie. Projekt ma przyciągnąć młode talenty, stworzyć nowe miejsca pracy i przyczynić się do dynamicznego rozwoju regionu.

Siedzibą projektu będzie Akcelerator Przemysłowy Agencji Rozwoju Przemysłu, który jest obecnie w budowie i ma zostać oddany do użytku w pierwszym kwartale 2025 roku. Obiekt będzie wyposażony w laboratoria niezbędne do badań technologii kosmicznych. Projekt przewiduje również współpracę z partnerami z branży przemysłowej, naukowej oraz z organizacjami pozarządowymi.

Marszałek Ortyl zaznaczył, że Stalowa Wola odegra kluczową rolę w działaniach skierowanych do młodych ludzi w branży kosmicznej, podkreślając znaczenie regionu Podkarpacia, który specjalizuje się w lotnictwie i przemyśle kosmicznym.

Projekt „Space 4 Talents” będzie realizowany do 2028 roku.

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

To Top