Inwestycje

Stalowa Wola otrzymała 13,5 mln zł dotacji na przebudowę dróg. Przetarg za kilka tygodni

stalowa wola jana pawła przebudowa
fot. UM Stalowa Wola

Stalowa Wola/Inwestycje drogowe. 13 563 169 zł dotacji przyznał Premier Mateusz Morawiecki na projekt przebudowy 1,5 km dróg w centrum Stalowej Woli.

Projekt realizowany jest pod nazwą: „Rozbudowa i przebudowa drogi gminnej nr G100 997R – Al. Jana Pawła II – ul. Osiedlowa w Stalowej Woli”.

Decyzję o przyznaniu tej kolejnej ogromnej dotacji rządowej dla Stalowej Woli przekazał na ręce Prezydenta Miasta Stalowej Woli Lucjusza Nadbereżnego oraz Przewodniczącego Rady Miejskiej w Stalowej Woli Stanisława Sobieraja wiceminister infrastruktury i poseł ziemi stalowowolskiej Rafał Weber.

Zadanie obejmie przebudowę całej ulicy osiedlowej Jana Pawła II na Pławie na odcinku 1434 metrów sięgającym od wjazdu ul. Poniatowskiego i KEN przy nowym żłobko-przedszkolu do Centrum 4 i wyjazdu do Jana Pawła II oraz dalej do wyjazdu przy Bazylice do Popiełuszki i ronda przy Lidlu na Poniatowskiego.

To olbrzymie zadanie obejmie przebudowę wszystkich sieci podziemnych, nowe miejsca parkingowe, chodniki, nowe nasadzenia oraz energooszczędne oświetlenie ledowe.

Przetarg na to zadanie w systemie zaprojektuj i wybuduj zostanie ogłoszony za kilka tygodni.

Po rocznym etapie projektowania prace wykonawcze w poszczególnych etapach drogi rozpoczną się w II kwartale 2024 roku i zakończą się na przełomie 2025 i 2026 roku. Cała wartość zadania szacowana jest na ponad 23,5 mln zł a otrzymana dotacja w wysokości ponad 13,5 mln zł pozwala nam na realizację tej długo oczekiwanej przez mieszkańców modernizacji drogi osiedlowej. 

Stalowa Wola znajduje się także na drugim miejscu listy rezerwowej Rządowego Funduszu Rozwoju Dróg z drugim zadaniem, który jest kontynuacją kapitalnego remontu wewnętrznej ul. Jana Pawła II. Projekt obejmuje remont od ul. Popiełuszki, przez ul. Wyszyńskiego, ul. Mickiewicza, ponownie ul. Wyszyńskiego, aż do kortów tenisowych. Całość zadania wyniesie 23 mln zł, a Miasto może liczyć na dofinansowanie kwotą 12 mln zł. 

W 2023 r. wsparcie ze środków Rządowego Funduszu Rozwoju Dróg obejmie drogi gminne i powiatowe w całej Polsce. Łączna wartość środków RFRD przeznaczonych na dofinansowanie budowy, przebudowy lub remontu dróg powiatowych i dróg gminnych w 2023 roku to 2,6 mld .

Dzięki wsparciu z Funduszu powstanie lub zostanie zmodernizowanych prawie 2 800 km dróg. To 1780 zadań, w tym 538 zadań powiatowych i aż 1242 zadań gminnych. 

źródło: UM Stalowa Wola

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

To Top