Poradnik

Stalowe hale sportowe a tradycyjne hale sportowe

Stalowe hale sportowe a tradycyjne hale sportowe 1

Hale sportowe mają swoje wymagania. W zależności od rodzaju sportu i ich planowanego wykorzystania budynki sportowe wymagają przede wszystkim indywidualnego podejścia wykonawcy. Niezwykle ważna jest też funkcjonalność, którą dają właśnie stalowe konstrukcje.

Czemu nie tradycyjne budownictwo?

Tradycyjne rozwiązania budownicze nie są złe. Wszyscy znamy dobrze ich możliwości i przywykliśmy do nich. Warto jednak uzmysłowić się, że nie zawsze sprawdzone sposoby są optymalne. Można się nawet pokusić o wniosek, że tradycyjne budownictwo nie pasuje do potrzeb inwestorów dzisiejszych czasów, zwłaszcza jeśli chodzi o hale sportowe.

Krótki czas budowy

Budowa hali sportowych tradycyjnymi metodami wymaga dużo czasu. Aby postawić murowany budynek średnich rozmiarów, należy liczyć się z kilkoma miesiącami prac. To bardzo dużo, a warto podkreślić, że hale sportowe powinny być dość duże – większość sportów wymaga powierzchni. W związku z tym czas budowy wydłuża się.

Ta niedogodność nie musi być jednak normą. Hale sportowe o prostej konstrukcji stalowej można wznieść nawet w miesiąc. Jak to możliwe? Wszystko wynika z modułowej budowy tego typu obiektów. Dzięki łączeniu prefabrykatów czas budowy jest o wiele krótszy niż w przypadku tradycyjnego budownictwa, który wymaga wykonania wielu żmudnych etapów.

Szeroka funkcjonalność

Modułowa konstrukcja, o której wcześniej wspomniano, wiąże się także z dużą funkcjonalnością tego typu obiektów. W przypadku hal sportowych jest to właściwie najważniejsze – większość dyscyplin wymaga nie tylko dużej przestrzeni, ale również jej odpowiedniego zagospodarowania. Dobrze też, aby budynek przystosowany był do różnych funkcji, nie tylko do treningu jednego rodzaju sportu. Ponadto hale sportowe często pełnią funkcję hal widowiskowych. To również wymaga odpowiedniego przygotowania już na etapie projektu.

Hale o konstrukcji stalowej można łatwo przystosować do nowych zadań. Ich rozbudowa jest unikalna w swojej prostocie, dzięki czemu daje duże możliwości. Te same operacje na budynkach np. murowanych byłyby nie tylko ryzykowne, lecz też kosztowne. W sporcie zdecydowanie lepiej sprawdzają się obiekty, które można dostosować do potrzeb, nie na odwrót.

Niska cena

Sport w naszym kraju nie jest najpopularniejszym zajęciem z różnych przyczyn. Niewiele hal sportowych dysponuje więc dużymi budżetami. Dlatego też koszt takiej inwestycji ma duże znaczenie.

Stalowe hale sportowe są obecnie najlepszym rozwiązaniem dla inwestorów, którym zależy na niskiej cenie i dobrej jakości. Takie połączenie jest możliwe głównie ze względu na wspomniany czas budowy. W końcu im krótszy, tym wydatki za wykonawstwo mniejsze. Ponadto konserwacja takich obiektów jest tańsza, a warto pamiętać, że hale sportowe są dość intensywnie eksploatowane.

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

To Top