News

Stanowisko SARIA Polska ws. stanu prac nad instalacją antyodorową w Przewrotnem

przewrotne saria instalacja antyodorowa
fot. archiwum

SARIA Polska przesłała do naszej redakcji pismo odnośnie stanu prac nad instalacją antyodorową w Przewrotnem.

Dzisiaj w tej sprawie odbyło się spotkanie.

Poniżej przedstawiamy treść tego pisma/stanowiska.

Szanowni Państwo,

w ubiegłym roku prace nad instalacją antyodorową nabrały tempa. Głównym celem tej inwestycji jest zmniejszenie do minimum uciążliwości zapachowych, a tym samym poprawa komfortu życia mieszkańców Przewrotnego i okolic. Ta technologia, którą wdrażamy w Przewrotnem funkcjonuje w innych oddziałach SARII na terenie Europy. Zawsze skutkowała ona rozwiązaniem problemu. Dlatego właśnie zależało nam, aby jak najszybciej wprowadzić zmiany także w Przewrotnem.

W maju ubiegłego roku złożyliśmy pełny raport oddziaływania na środowisko.Na przełomie lutego i marca tego roku, Burmistrz Głogowa Małopolskiego uzyskał uzgodnienia od Wód Polskich, Starostwa Powiatowego, Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska oraz Państwowej Inspekcji Sanitarnej. W marcu opublikowane zostało obwieszczenie, dające możliwość zapoznania się stronie społecznej z całością materiału zebranego w sprawie.  Już na przełomie marca i kwietnia oczekiwaliśmy na decyzję środowiskową, konieczną do złożenia wniosku o wydanie decyzji o warunkach zabudowy. Do tego etapu wszystko odbywało się zgodnie z planem, który przedstawiliśmy Państwu początkiem roku.

Decyzja środowiskowa została wydana 31 maja, a uprawomocniła się dnia 22 czerwca. Natychmiast złożyliśmy wniosek o podjęcie zawieszonego postępowania. Po otrzymaniu wezwania do uzupełnienia brakujących dokumentów,niezwłocznie tego dokonaliśmy. Chcemy podkreślić, że dostarczamy organom wszystkie wymagane dokumenty,natychmiast po otrzymaniu stosownej prośby. Jeśli uzupełniona dokumentacja okaże się wystarczająca, w drugiej połowie sierpnia powinniśmy otrzymać decyzję o warunkach zabudowy. Widzimy, że jest to o blisko trzy miesiące później w stosunku do założonego planu. Tym samym przesunie się okres realizacji pozostałych etapów.

Przy założeniu, że żadna ze stron nie wniesie odwołania od decyzji o warunkach zabudowy, na początku września złożymy wniosek o legalizację obiektu. O ile Powiatowy Inspektorat Nadzoru Budowlanego nie będzie miał żadnych zastrzeżeń, decyzję jesteśmy w stanie uzyskać najwcześniej w październiku. Wówczas będziemy mogli rozpocząć właściwe prace konstrukcyjne. Zgodnie z naszą deklaracją, potrwają one maksymalnie 4 miesiące. Podkreślamy, że już teraz wykonujemy wszystko co możemy, aby okres ten skrócić o połowę – nawet do dwóch miesięcy. Wskazujemy, że gdybyśmy otrzymali stosowne zgody, wkrótce instalacja mogłaby działać testowo. Ale niestety, nadal procedujemy.

Deklarujemy również pełną gotowość do prowadzenia prac instalacyjnych w zimie, pomimo że nie jest to najlepszy okres na tego typu działania. Zgodnie z przedstawionym scenariuszem pod koniec roku instalacja rozpocznie funkcjonowanie w trybie testowym. Kolejnymi krokami będzie odbiór inwestycji i uzyskanie pozwolenia na użytkowanie.

Apelujemy do wszystkich upoważnionych organów o nie zwlekanie z procedowaniem. My od wielu miesięcy jesteśmy gotowi, by raz na zawsze rozwiązać problem, z którym mierzą się mieszkańcy.

Zarząd SARIA Polska

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

To Top