Biznes

Stworzony w HSW prototyp bojowego pływającego wozu piechoty Borsuk przeszedł serię badań

borsuk hsw prototyp huta stalowa wola poligon pgz
fot. HSW

Stworzony w Hucie Stalowa Wola (HSW) prototyp nowego bojowego pływającego wozu piechoty Borsuk przeszedł serię badań na poligonie w Drawsku Pomorskim.

To pierwsze tego typu testy nowego wyrobu HSW.

W trwających od września próbach uczestniczył pojazd z zainstalowanym zdalnie sterowanym systemem wieżowym. „Jesteśmy w pełni zadowoleni z pierwszych efektów naszej pracy” – powiedział  prezes zarządu Huty Stalowa Wola Bartłomiej Zając. Dodał, że zarówno Borsuk, jak i zastosowana w wozie bezzałogowa wieża, „to najlepsze przykłady tego, że inwestycje w krajowe kompetencje przynoszą spektakularne efekty”.

Projekt Borsuk przewiduje opracowanie nowego bojowego pływającego wozu piechoty, następcy wozów BWP-1. Według Polskiej Grupy Zbrojeniowej nowy produkt ma potencjał produkcyjny i rozwojowy na przynajmniej 30 lat. Realizacja tego projektu pozwoli Grupie PGZ na znaczne zbliżenie się do czołówki światowych producentów gąsienicowych wozów bojowych.

Nowy BWP cechuje się między innymi zdolnością do pokonywania przeszkód wodnych przy jednoczesnej wysokiej odporności na środki rażenia.

Do opracowania Borsuka powołano konsorcjum złożone ze spółek PGZ i podmiotów prywatnych kierowane przez Hutę Stalowa Wola. Dla HSW to kluczowy projekt, który może dać zakładowi produkcję na wiele lat.

źródło: PR Rzeszów

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

To Top