News

Stypendia dla studentów z Podkarpacia

stypendium student podkarpacie marszałek
fot. A. Magda

Pięćdziesięciu uzdolnionych studentów z Podkarpacia odebrało stypendia Marszałka Województwa Podkarpackiego na uroczystej gali, która odbyła się w Filharmonii Podkarpackiej.

W ramach VII edycji programu realizowanego przez Samorząd Województwa Podkarpackiego najzdolniejsi studenci otrzymali łącznie 125 tys. złotych.

Program Stypendia Marszałka Województwa Podkarpackiego jest realizowany już od siedmiu lat i ma na celu wsparcie najlepszych absolwentów szkół średnich, którzy podejmą naukę w jednej z podkarpackich uczelni.

Jednym z warunków formalnych otrzymania stypendium jest uzyskanie co najmniej 75% punktów z egzaminu maturalnego z biologii, chemii, fizyki lub matematyki, zdanego na poziomie rozszerzonym.

Złożone w 2021 roku wnioski o przyznanie stypendium były rozpatrywane przez komisję powołaną przez Zarząd Województwa Podkarpackiego, która utworzyła listę rankingową zawierającą w sumie 50 studentów rekomendowanych do przyznania stypendium. Wysokość stypendium wynosi 2500 złotych.

Stypendia dla studentów – kto otrzymał?

W tym roku stypendium otrzymali głównie studenci Politechniki Rzeszowskiej im. Ignacego Łukasiewicza w Rzeszowie (27 osób) oraz Uniwersytetu Rzeszowskiego (22 osoby). Stypendium otrzymała też jedna osoba z Wyższego Seminarium Duchownego w Przemyślu.

Największą grupę stypendystów stanowią studenci kierunku lekarskiego, lotnictwa i kosmonautyki oraz informatyki. Pozostali wybrali m.in. kierunki: inżynieria i analiza danych, inżynieria w medycynie, finanse i rachunkowość, matematyka.

Wśród stypendystów większość studentów stanowią mieszkańcy województwa podkarpackiego, ale są również mieszkańców województw ościennych: małopolskiego, lubelskiego oraz mazowieckiego, dolnośląskiego, opolskiego.

źródło: podkarpackie.pl

 

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

To Top