Praca

Świadczenie honorowe ZUS (4294,67 zł) z tytułu ukończenia 100 lat pobiera 95 osób na Podkarpaciu

świadczenie honorowe zus rzeszów jasło 100 latek sto przeworsk krosno

Zakład Ubezpieczeń Społecznych wypłaca na Podkarpaciu 99 świadczeń honorowych (w maju 2019 to świadczenie w naszym regionie otrzymywało 83 osoby), aktualnie:

Oddział ZUS w Rzeszowie

  • 55 świadczeń, najstarszym świadczeniobiorcą jest kobieta urodzona w 1915 r. z Przeworska (na dzień 14.05.2019 – wypłacano świadczenie 55 osobom)

Oddział ZUS w Jaśle

  • 40 świadczeń, najstarszy świadczeniobiorca: mężczyzna urodzony w 1911 r. pow. krośnieński (na dzień 14.05.2019 – wypłacano świadczenie 28 osobom)

Seniorzy, którzy ukończyli sto lat i otrzymują z ZUS emeryturę lub rentę – świadczenie honorowe otrzymują z urzędu, bez składania dodatkowych wniosków. Jest ono wypłacane dożywotnio i stanowi comiesięczny dodatek do emerytury.

Świadczenie honorowe dostają także ci, którzy nie przepracowali ani jednego dnia i nie pobierają ani emerytury, ani renty.

W przypadku osób niepobierających świadczenia emerytalno-rentowego, świadczenie honorowe przyznawane jest wyłącznie na wniosek osoby zainteresowanej lub jego pełnomocnika złożony w najbliższej placówce ZUS, z dołączonym do niego dokumentem, potwierdzającym datę urodzenia.

Świadczenie honorowe ZUS przysługuje osobom, które ukończyły 100 lat i jest wypłacane co miesiąc. Kwota bazowa dla nowych świadczeniobiorców jest ustalana corocznie i obowiązuje od dnia 1 marca każdego roku kalendarzowego do końca lutego następnego roku.

Świadczenie co roku jest wyższe i dlatego stulatkowie otrzymują świadczenia honorowe w różnych kwotach.

Dla osób, które ukończyły wiek 100 lat po 29.02.2020 r. przyznawane świadczenie wynosi 4294,67 zł brutto.

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

To Top