Turystyka

Synagoga z Połańca w Muzeum Budownictwa Ludowego w Sanoku

synagoga z połańca muzeum sanok

Niezwykła atrakcja turystyczna została uroczyście otwarta w Muzeum Budownictwa Ludowego w Sanoku. To zrekonstruowana drewniana synagoga z Połańca z XVIII wieku.

Jest jedynym takim obiektem w muzeum na świeżym powietrzu w Polsce i Europie – powiedział dyrektor skansenu Jerzy Ginalski podczas wczorajszej uroczystości.

W Polsce nie zachowała się żadna drewniana synagoga, wszystkie w czasie wojny hitlerowcy spalili lub rozebrali. Do rekonstrukcji wybrano tę z Połańca, ponieważ zachowała się bardzo dokładna, przedwojenna dokumentacja Kazimierza Rutkowskiego. Została wykonana w latach 30. XX wieku przez Zakład Architektury Polskiej Politechniki Warszawskiej.

Prace były wykonywane etapami przez kilka lat, przy zastosowaniu ręcznych technik obróbki budulca. Zajęli się tym specjaliści ze skansenu w Sanoku, a polichromie wykonali Krystyna i Łukasz Stawowiakowie. Odtworzone zostały także witraże i wyposażenie.

Jedynym oryginalny obiektem w synagodze są fragmenty Tory, którą po pożarze synagogi przechował jeden z mieszkańców Połańca. Synagoga została ulokowana przy Rynku Galicyjskim w sanockim skansenie.

Drewniana świątynia o konstrukcji przysłupowej istniała w Połańcu od XVIII wieku. Wzniesiono ją na planie prostokąta o wymiarach 22 x 11 m. Miała bogate wyposażenie i oryginalną polichromię.

źródło: PR Rzeszów

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

To Top