Poradnik

Systemy punktowe czy linowe – które rozwiązanie sprawdzi się lepiej w Twojej firmie?

system asekuracji liniowy punktowy firma

Dobrze dobrany system asekuracyjny nie tylko chroni przed upadkiem, ale także zapewnia wygodę pracy i umożliwia bezpieczne poruszanie się w obrębie zabezpieczonego obszaru. Na co jednak zwrócić uwagę przy jego wyborze?

Wybór niewłaściwego systemu asekuracyjnego na dachu budynku może prowadzić do poważnych konsekwencji. Najgroźniejszy jest niewłaściwy rozkład sił w przypadku upadku i związany z nim wzrost ryzyka kontuzji lub nawet śmierci. System musi być ponadto dopasowany do specyfiki prac najczęściej wykonywanych na dachu i zapewnić nie tylko skuteczną ochronę, ale też komfort i swobodę ruchów. W zależności od charakteru danego zadania, inwestor może zdecydować się na system oparty na punktach asekuracyjny lub liniowy. Oba rozwiązania oferują różne korzyści. Różnie też wypadają, jeśli chodzi o mobilność, łatwość montażu lub wytrzymałość. Warto więc dowiedzieć się, w jakich sytuacjach sprawdzi się system punktowy, a w jakich liniowy.

System asekuracji – punktowy a liniowy

Systemy asekuracji punktowe, w zależności od wariantu, mogą być montowane na różnych podłożach, takich jak beton, stal, drewno czy blacha trapezowa. Ich najważniejsze elementy to rozmieszczone na powierzchni dachu punkty asekuracyjne, do których mocowane są środki ochrony osobistej. W momencie upadku koncentrują siły w jednym miejscu – muszą więc charakteryzować się wysoką odpornością na obciążenia statyczne i dynamiczne. Niektóre modele umożliwiają użytkowanie we wszystkich kierunkach, co zwiększa ich funkcjonalność i minimalizuje ryzyko popełnienia przez użytkowania błędów.

Liniowe systemy asekuracji to z kolei rozwiązania oparte na stalowych linach lub sztywnych prowadnicach, umożliwiające płynne poruszanie się osób wyposażonych w środki ochrony osobistej wzdłuż zabezpieczonego obszaru. Składają się z napiętej liny lub szyny oraz pośrednich punktów kotwiczących, których zadaniem jest rozłożenie sił działających w momencie upadku i zapewnienie stabilności całego systemu. W bardziej zaawansowanych konstrukcjach możliwe jest wykonywania zakrętów i prowadzenia liny po różnych płaszczyznach – w tym dachach i pionowych traktach komunikacyjnych. Niektóre systemy wyposażone są ponadto w wózki asekuracyjne umożliwiające swobodne przemieszczanie się bez konieczności przepinania na punktach pośrednich.

System punktowy czy liniowy – który wybrać?

Zastosowanie systemy linowe jest rekomendowane w miejscach, w których wymagany jest częsty i swobodny dostęp do różnych obszarów przy jednoczesnym zachowaniu pełnego bezpieczeństwa. Sprawdzają się szczególnie na długich odcinkach dachów, platform serwisowych, suwnic czy elewacji – czyli tam, gdzie pracownicy muszą się przemieszczać wzdłuż określonej trasy. Systemy tego typu zapewniają skuteczną ochronę przed upadkiem, umożliwiając jednocześnie płynne poruszanie się bez konieczności częstego przepinania.

Systemy punktowe będą zaś lepszym rozwiązaniem w miejscach, gdzie prace na wysokości są sporadyczne i nie wymagają dużej mobilności. Stałe punkty asekuracyjne są zakotwione w konstrukcji budynku i umożliwiają bezpieczne wpięcie środków ochrony indywidualnej. Ich montaż jest zalecany np. na dachach budynków mieszkalnych, w pobliżu świetlików czy przy antenach i innych urządzeniach wymagających okresowej konserwacji.

Systemy asekuracji na dachu – ważna jest jakość

Niezależnie od tego, jaki system wybierze inwestor, powinien zadbać o to, by jego elementy były poprawnie wykonane i zamontowane. Dlatego jego projekt i instalacje należy powierzyć sprawdzonemu wykonawcy. Takie usługi można znaleźć w ofercie firmy HIGHTECH. Jest ona producentem wysokiej jakości elementów systemów asekuracji. Zanim trafią do klientów, wszystkie są poddawane wymagającym testom, spełniają też wymagane normy. W ramach współpracy z HIGHTECH, inwestorzy mogą liczyć również na profesjonalne doradztwo w zakresie doboru odpowiednich rozwiązań oraz przeprowadzenie szkoleń dla pracowników, którzy będą korzystać z systemu.

System asekuracyjny powinien być dobrany i zamontowany przez profesjonalistów. W połączeniu z wysoką jakością jego elementów stanowi to gwarancję niezawodnej ochrony przed upadkiem z wysokości. Minimalizując ryzyko wypadków i zapewniając pracownikom komfort, inwestor nie tylko spełnia wymagania prawne, ale też buduje pozytywny wizerunek.

Materiał promocyjny

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

To Top