News

Szanghaj ogłosił zwycięstwo w walce z falą Covid-19

covid 19 szanghaj chiny lockdown

Sekretarz partii w Szanghaju Li Qiang ogłosił w sobotę zwycięstwo w walce z falą Covid-19, ponieważ po raz pierwszy od dwóch miesięcy w mieście nie wykryto ani jednego nowego lokalnego zakażenia.

Władze Pekinu zapowiedziały natomiast wznowienie zajęć w szkołach.

Pekin i Szanghaj wprowadziły w ostatnich miesiącach surowe restrykcje. 25-milionowy Szanghaj z powodu fali infekcji wariantem koronawirusa Omikron przez dwa miesiące od końca marca do 1 czerwca znajdował się w niemal całkowitym lockdownie.

W Pekinie na początku maja z powodu obaw przed koronawirusem zamknięto szkoły i przeniesiono uczniów na naukę zdalną. Zajęcia w klasach przywrócono na początku czerwca dla uczniów starszych klas gimnazjów i liceów, a w sobotę w związku ze spadkiem liczby wykrywanych infekcji władze zapowiedziały wznowienie zajęć stacjonarnych także w szkołach podstawowych.

Ograniczenia w Szanghaju, Pekinie i niektórych innych chińskich miastach wprowadzane są w ramach strategii „zero covid”, przy której obstają władze ChRL. Większość państw świata zniosła restrykcje po zaszczepieniu znacznego odsetka ludności, ale Chiny wciąż dążą do całkowitej eliminacji wirusa.

Dwumiesięczny lockdown w Szanghaju oraz związane z nim niedobory żywności i problemy z dostępem do opieki zdrowotnej wywoływały protesty mieszkańców i krytykę w mediach społecznościowych.

Władze twierdzą natomiast, że stanowcze środki są konieczne, by zapobiec milionom potencjalnych zakażeń i zgonów.

Szef Komunistycznej Partii Chin (KPCh) w Szanghaju Li Qiang oświadczył w sobotę, że władze „wygrały wojnę w obronie Szanghaju” przed Covid-19 dzięki zastosowaniu się do wytycznych przywódcy kraju Xi Jinpinga. Wytyczne z Pekinu określił jako „całkowicie prawidłowe”.

Tymczasem miasto wciąż znajduje się „na krawędzi” – pisze agencja Reutera. Uczniowie nie wrócili jak dotąd do szkół, zabronione pozostaje jedzenie w restauracjach. Władze planują też kierowanie wszystkich 25 mln mieszkańców na masowe badania przesiewowe raz w tygodniu do końca lipca – podała brytyjska agencja.

(PAP)

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

To Top