Inwestycje

Szpital Uniwersytecki w Rzeszowie otrzyma 24 mln złotych dotacji

szpital uniwersytecki rzeszów

Szpital Uniwersytecki/Rzeszów. 24 mln zł dotacji na realizacje kilku zadań otrzyma w tym roku szpital uniwersytecki w Rzeszowie z budżetu województwa podkarpackiego.

Pieniądze przeznaczone zostaną m.in. na zakup aparatów do znieczuleń.

Jak poinformował w środę marszałek województwa podkarpackiego Władysław Ortyl, na ostatnim posiedzeniu zarząd przyjął pięć uchwał w sprawie dotacji dla szpitala.

„Dofinansowanie to efekt porozumienia, podpisanego pomiędzy samorządem województwa a Uniwersytetem Rzeszowskim, w grudniu 2022 r., które sfinalizowało wieloletnie starania o utworzenie szpitala uniwersyteckiego. Wówczas zobowiązaliśmy się jako samorząd województwa, do dalszego współfinansowania realizowanych w dniu przekazania inwestycji. I to właśnie robimy. Decyzje zarządu województwa to konsekwentna realizacja tych obietnic” – podkreślił.

Łączna wartość inwestycji i zakupów w Uniwersyteckim Szpitalu Klinicznym w Rzeszowie w 2023 r., które będą współfinansowane przez województwo, to blisko 70 mln zł, z tego 24 mln zł to dotacja przyznana przez samorząd.

Wśród inwestycji, które zostaną dofinansowane z budżetu województwa jest m.in. modernizacja i adaptacja pomieszczeń Kliniki Neurologii na potrzeby Kliniki Psychiatrii Ogólnej. W ramach tego zadania utworzona zostanie też Izba Przyjęć dla pacjentów psychiatrycznych.

Inną inwestycją realizowaną z dotacji jest przebudowa pomieszczeń Kliniki Ginekologii i Położnictwa.

Szpital, dzięki pieniądzom z budżetu województwa zakupi, również pięć aparatów do znieczuleń. Razem z tegorocznymi zakupami szpital dysponował będzie 12 nowymi urządzeniami, w sumie za 2,2 mln zł. Aparaty zwiększają bezpieczeństwo pracy personelu i pacjenta oraz znacząco obniżają koszty szpitala związane z ich użytkowaniem.

Jak zaznaczył Ortyl, samorząd województwa do 2042 r. będzie utrzymywać w budżecie 65 mln zł poręczenia kredytu restrukturyzacyjnego, którego wysokość wynosi 72 mln zł i został zaciągnięty przez szpital w 2017 r. w Banku Gospodarstwa Krajowego.

Szpital uniwersytecki w Rzeszowie powstał na bazie Klinicznego Szpitala Wojewódzkiego nr 1 im Fryderyka Chopina.

(PAP)

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

To Top