News

Szpitale uzdrowiskowe i sanatoria na Podkarpaciu

uzdrowisko sanatorium podkarpackie
Latoszyn Zdrój

Podkarpacie należy do czołówki województw pod względem lecznictwa uzdrowiskowego.

Wprawdzie w 2020 roku w okresie pandemii COVID-19, w podkarpackich szpitalach uzdrowiskowych i sanatoriach było mniej kuracjuszy niż zwykle, jednak sytuacja powoli wraca do normy.

W 2021 roku w województwie podkarpackim funkcjonowało 26 szpitali uzdrowiskowych i sanatoriów. Łącznie dysponowały one 4,3 tys. łóżek.

W ciągu 2021 roku leczyło się w nich stacjonarnie 41,0 tys. osób, w tym 399 dzieci w wieku 0-18 lat i 18,6 tys. osób w wieku 65 lat i więcej. Kuracjuszy pełnopłatnych było 8,7 tys. osób. Ponadto w szpitalach uzdrowiskowych i sanatoriach na Podkarpaciu 1,6 tys. osób leczyło się ambulatoryjnie.

Podkarpacie pod względem liczby szpitali uzdrowiskowych i sanatoriów zajmowało 5. miejsce wśród województw i 6. miejsce pod względem liczby kuracjuszy stacjonarnych.

Najwięcej placówek uzdrowiskowych było w województwie dolnośląskim – 43, natomiast pod względem liczby kuracjuszy na pierwszym miejscu znalazło się województwo zachodniopomorskie – 137,5 tys. osób.

Szpitale uzdrowiskowe i sanatoria na Podkarpaciu: liczby

W 2021 roku w porównaniu z 2020 rokiem liczba kuracjuszy w województwie podkarpackim wzrosła o 10,5 tys. osób. Jednak ciągle nie osiągnęła stanu sprzed okresu pandemii (w 2019 roku w placówkach uzdrowiskowych na Podkarpaciu przebywało 61,4 tys. kuracjuszy).

Liczba szpitali uzdrowiskowych i sanatoriów w ostatnich latach pozostała na niezmienionym poziomie.

źródło: Urząd Statystyczny w Rzeszowie

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

To Top