Inwestycje

Szpitale zakupią sprzęt ważny przy leczeniu COVID-19 za ponad 13,6 mln zł

szpital leczenie covid koronawirus
fot. PUW w Rzeszowie

Ponad 13,6 mln zł trafi do podkarpackich szpitali w ramach pierwszej transzy środków z Funduszu Przeciwdziałania COVID-19.

Placówki przeznaczą pieniądze m.in. na zakup sprzętu medycznego oraz wykonanie instalacji tlenowych.

Jak poinformowała w środę na konferencji prasowej w Rzeszowie wojewoda podkarpacki Ewa Leniart, region w ramach Funduszu Przeciwdziałania COVID-19 otrzymał w sumie 32,1 mln zł.

„W pierwszej transzy rozdzielonych zostało ponad 13,6 mln zł. W ramach tych pieniędzy 5 szpitali zakupi specjalistyczny sprzęt, natomiast w siedmiu placówkach wykonana zostanie instalacja tlenowa. Dodatkowo zakupione będą również ambulanse dla dwóch stacji pogotowia” – wymieniła wojewoda.

Leniart dodała, że sprzęt, który zostanie zakupiony, w sumie kosztował będzie ponad 8,8 mln zł. „Będzie to sprzęt ważny przy leczeniu COVID-19” – powiedziała.

Wojewoda zaznaczyła, że szpitale, które otrzymały dotacje, to placówki, które najbardziej były zaangażowane w leczenie pacjentów z COVID-19.

Obecnie trwa też procedura przetargowa na rozdysponowanie pozostałej kwoty przyznanej regionowi w ramach funduszu, czyli 32,1 mln zł. Jak powiedziała Leniart, pieniądze również będą przeznaczone przede wszystkim na zakup sprzętu. Kupione mają być też ambulanse dla stacji pogotowia.

Obecny na konferencji marszałek województwa podkarpackiego Władysław Ortyl mówił, że rząd od początku pandemii wspierał szpitale. „Szpitale, w tym również te prowadzone przez nas, potrzebują inwestycji. Dziś jest rozdawana pierwsza transza, niedługo będzie druga” – zapewnił.

Ortyl zwrócił uwagę, że obecnie w regionie jest wielu uchodźców, którzy też będą potrzebować pomocy szpitalnej. „Dlatego cieszę, się, że te środki dla szpitali są” – zaakcentował.

Marszałek pytany o kondycje finansową szpitali zarządzanych przez samorząd województwa odpowiedział, że pandemia była trudnym czasem dla placówek medycznych. Podkreślił, że jedynie szpital wojewódzki w Tarnobrzegu „jest na minusie”. „Sądzę jednak, że szybko uda się tę sytuację wyprowadzić na prostą” – powiedział Ortyl.

(PAP)

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

To Top