News

Szymon Hołownia chce wystartować w wyborach prezydenckich w 2025 roku

szymon hołownia wybory prezydenckie 2025
fot. archiwum

Chciałbym wystartować w wyborach prezydenckich w 2025 roku; mam pomysł na to, jak wykorzystać urząd Prezydenta RP do skończenia wojny polsko-polskiej i kompletnej mentalnej zmiany polskiej polityki – oświadczył w środę w Studiu PAP lider Polski 2050 Szymon Hołownia.

Hołownia w środę w rozmowie z PAP.PL potwierdził swoją chęć do kandydowania w kolejnych wyborach prezydenckich. „Chciałbym wystartować w wyborach prezydenckich w 2025 roku” – oświadczył.

„Powiedziałem wprost w 2019 roku, że mam pomysł na prezydenturę. Mam pomysł na to, jak wykorzystać ten urząd i to, co jest opisane w konstytucji, do skończenia wojny polsko-polskiej, do pomyślenia o następnym pokoleniu, do kompletnej mentalnej zmiany polskiej polityki, a ten urząd daje te możliwości” – powiedział.

Podkreślił, że jego najbliższym politycznym celem jest uzyskanie przez Polskę 2050 jak najlepszego wyniku w wyborach parlamentarnych, „liczonego w dziesiątkach mandatów do Sejmu”. „I to dużych dziesiątkach, naprawdę dużych” – dodał.

Szymon Hołownia ocenił również, że nie jest to dobry moment na nawiązywanie politycznych sojuszy w kontekście startu w wyborach parlamentarnych 2023 roku.

„W mojej ocenie nie ma w tej chwili miejsca, takiego +okna politycznego+, na stworzenie jakiejś formacji, którą w innych okolicznościach bym sobie wyobrażał, na przykład z (wiceszefem PO) Rafałem Trzaskowskim, czy (prezesem PSL) Władysławem Kosiniakiem-Kamyszem” – powiedział.

Lider Polski 2050 podkreślił, że nie przyszedł do polityki „po to, żeby w niej zostać”. „Przyszedłem po to żeby zrobić robotę, a jak ją zrobię, to oddać pole innym i wrócić do rzeczy, które do tej pory sprawiały mi olbrzymią satysfakcję w moim społecznym i zawodowym życiu” – dodał.

Hołownia kandydował w wyborach prezydenckich w 2020 roku, otrzymując w pierwszej turze 13,87 proc. głosów. Był to trzeci wynik spośród jedenastu kandydatów. Do drugiej tury przeszli wówczas: ubiegający się o reelekcję prezydent Andrzej Duda i prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski.

(PAP)

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

To Top