Inwestycje

Tarnobrzeg stawia na farmy fotowoltaiczne. Miasto chce być w pełni samowystarczalne

tarnobrzeg fotowoltaika farma fotowoltaiczna
fot. UM Tarnobrzeg

Tarnobrzeg/Farma fotowoltaiczna. W planach jest budowa farmy fotowoltaicznej o mocy  do 4 MW.

Planowana inwestycja polega na budowie elektrowni słonecznej wraz z infrastrukturą towarzyszącą, której celem będzie produkcja energii elektrycznej i wprowadzenie jej do sieci elektroenergetycznej.

Farma fotowoltaiczna miałaby powstać na osiedlu Sobów, na gruntach stanowiących nieużytki rolne, IV i V klasy, o powierzchni ok 5,5 ha.

Działka usytuowana jest w takim miejscu, że jej planowane zagospodarowanie nie wzbudza emocji. Projektowana instalacja nie wytwarza hałasu, nie produkuje śmieci, nie wymaga dodatkowej obsługi. Lokalizacja elektrowni fotowoltaicznej nie spowoduje zmiany użytkowania przyległych gruntów oraz nie będzie negatywnie oddziaływać na warunki wodno-gruntowe – mówi prezydent Tarnobrzega Dariusz Bożek.

Jak zaznacza prezydent, korzyści z farmy dla Miasta są olbrzymie. – Elektrownia słoneczna o mocy czterech megawatów, jak ta planowana w Tarnobrzegu, może przynieść miastu oszczędności na poziomie blisko czterech milionów złotych w skali roku, dokładnie 3 886 800,00 zł brutto. Dla porównania, koszt zużycia energii dla Tarnobrzega i jednostek podległych w 2022 roku wyniósł nieco ponad sześć milionów złotych.

Na budowę elektrowni słonecznej Miasto uzyskało warunki zabudowy, a w najbliższym czasie ogłoszony zostanie przetarg na wykonanie dokumentacji projektowej. Projekt pozwoli ubiegać się o dofinansowanie.

Koszt budowy farmy fotowoltaicznej określony zostanie w kosztorysie projektowym, jednak wiadomo, że nie będzie mały. Aktualnie koszt budowy farmy o mocy  1 MW to bowiem ok. 3 mln zł.

Miasto zamierza ubiegać się o dofinansowanie przedsięwzięcia z programu rządowego Fundusze Europejskie na Infrastrukturę, Klimat, Środowisko 2021-2027. Nabór wniosków planowany jest w 2024 roku – informuje naczelniczka Wydziału Rozwoju Miasta i Funduszy Pomocowych Urzędu Miasta Tarnobrzega, Joanna Kozub.

Jeśli miastu uda się pozyskać dofinansowanie farma mogłaby powstać nie wcześniej niż w 2025 roku. I nie byłaby jedyną. Farma o mocy czterech megawatów nie będzie bowiem w stanie zaspokoić w pełni zapotrzebowania miasta na energię. Miasto, by być w pełni samowystarczalne planuje pozyskać tereny o równie dogodnej lokalizacji, co grunty w Sobowie, pod budowę kolejnej farmy, tym razem o mocy dwóch megawatów.

źródło: UM Tarnobrzeg

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

To Top