Inwestycje

Tarnobrzeskie Wodociągi zbywają 45% udziałów by ratować inwestycje z wykorzystaniem dotacji unijnych

Tarnobrzeskie Wodociągi zbywają 45% udziałów by ratować inwestycje z wykorzystaniem dotacji unijnych 1
fot. W.Piasek

Czasowe zbycie 45% udziałów w Tarnobrzeskich Wodociągach ma uratować inwestycje z wykorzystaniem dotacji unijnych. Tak uważa prezydent Tarnobrzega, który nie widzi innych możliwości pozyskania pieniędzy na wkład własny w realizację planowanych lub rozpoczętych w mieście projektów.

Tymczasem za przejęcie udziałów w wodociągach Fundusz Inwestycji Samorządowych wypłaci 25 mln złotych. Podpisana w tej sprawie umowa uwzględnia możliwość sukcesywnego odkupowania zbytych udziałów przez tarnobrzeską spółkę lub samo miasto do 2039 roku.

Za ten rodzaj „pożyczki” Tarnobrzeg zapłaci jednak 43,5 mln złotych.

Prezydent Dariusz Bożek ocenia, że taka transakcja jest bezpieczna i dla miasta i dla Tarnobrzeskich Wodociągów. Między innymi dlatego, że Fundusz Inwestycji Samorządowych będzie tak zwanym udziałowcem pasywnym, nie mającym wpływu na zarządzanie spółką.

Dariusz Bożek zdecydowanie podkreśla, że cała operacja nie wpłynie na ceny wody w mieście, które są zależne od innych czynników.

Pozyskane ze zbycia udziałów pieniądze zostaną przeznaczone przede wszystkim na realizację projektów infrastrukturalnych nad Jeziorem Tarnobrzeskim oraz na terenach przemysłowych Specjalnej Strefy Ekonomicznej w dzielnicy Machów.

Wspomniane obszary prezydent Bożek wskazuje jako strategiczne dla rozwoju miasta, nazywając je głównymi filarami Tarnobrzega.

źródło: PR Rzeszów

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

To Top