Biznes

Tauron może sprzedać udziały w Elektrociepłowni Stalowa Wola (ECSW) na rzecz PGNiG

ecsw tauron pgnig elektrociepłownia stalowa wola sprzedaż

Tauron i PGNiG podpisały list intencyjny dotyczący możliwej transakcji sprzedaży udziałów w Elektrociepłowni Stalowa Wola (ECSW) przez Tauron na rzecz PGNiG – podały spółki w komunikatach. Obecnie koncerny posiadają po 50 proc. akcji ECSW.

„Celem sprzedaży udziałów w ECSW jest uporządkowanie portfela właścicielskiego Taurona, co umożliwi poprawę zarządzania operacyjnego oraz optymalizację wykorzystania paliwa gazowego w ramach Grupy Tauron” – powiedział, cytowany w komunikacie prasowym, wiceprezes Tauron PE Jerzy Topolski.

Blok gazowo-parowy w Stalowej Woli pracuje w kogeneracji, zapewniając około 450 MW mocy elektrycznej dla krajowego systemu energetycznego oraz dostawy ciepła dla mieszkańców Stalowej Woli i Niska.

„Jednostki, takie jak ta w Stalowej Woli, są odpowiedzią na wyzwania związane z niskoemisyjną transformacją polskiej gospodarki, której ważnym graczem chce być PGNiG, mający swój udział w budowie silnego polskiego koncernu multienergetycznego” – dodał prezes PGNiG Paweł Majewski.

Jak podano, podpisany list intencyjny nie pociąga za sobą zobowiązania do zawarcia transakcji – taka decyzja uzależniona będzie od wyników negocjacji w tym zakresie oraz spełnienia innych warunków określonych w przepisach prawa lub dokumentach korporacyjnych.

Tauron poinformował, że ewentualna sprzedaż akcji ECSW wpisuje się w kierunki strategiczne grupy. PGNiG natomiast ocenił, że rozwój w obszarze energetyki i ciepłownictwa stanowi istotny element strategii grupy na lata 2017-2022 z perspektywą do 2026 roku.

Tauron o intencji sprzedaży udziałów w ECSW informował w maju 2019 r. przy ogłaszaniu polityki „Zielonego Zwrotu”.

W ramach tej polityki, do 2025 r. Tauron zamierza m.in. zainwestować w farmy wiatrowe na lądzie (dodatkowe 900 MW), farmy fotowoltaiczne (dodatkowe 300 MW) oraz zaangażować w budowę morskich farm wiatrowych.

(PAP Biznes)

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

To Top