Poradnik

Terminale płatnicze – jak działają?

Terminale płatnicze – jak działają? 1

Płatności bezgotówkowe są obecnie powszechne zarówno wśród osób starszych, jak i przedstawicieli młodego pokolenia. Do ich obsługi wykorzystywane są m.in. terminale płatnicze, które na przestrzeni lat ulegają modyfikacjom, tak samo jak same karty płatnicze. Jak działają te urządzenia?

Mechanizm działania terminali płatniczych

Obecnie płatność kartą jest czymś zupełnie naturalnym oraz powszechnym, natomiast sam schemat obsługi kart zmienia się wraz z rozwojem technologii. Jeszcze kilka lat temu rozwiązania bezgotówkowe nie były tak popularne, a same narzędzia, czyli karty płatnicze, znacząco odbiegały od tych, które są dostępne teraz. Terminale płatnicze są natomiast urządzeniami, które pozwalają przyjmować płatności kartą. W praktyce służą do kontaktu z bankiem poprzez centrum autoryzacyjne, które pozwala sprawdzić możliwości transakcyjne osoby płacącej, m.in. czy posiada na swoim koncie środki pieniężne. Do ich działania potrzebna jest łączność internetowa, natomiast kiedyś służyła do tego  łączność telefoniczna.

Na przestrzeni lat terminale ulegały modyfikacjom, podobnie jak metody odczytywania danych z karty. Swego czasu służyły do tego paski magnetyczne, więc terminale musiały posiadać dedykowany do tego czytnik, przez który przeciągało się kartę. Następnie standardem stały się chipy – kartę wkłada się w tym przypadku do urządzenia, po czym klient potwierdza transakcję kodem PIN. Ostatnie lata przyniosły z kolei rozwiązania bezgotówkowe zbliżeniowe, które mogą być obsługiwane przez terminale płatnicze z modułem NFC. Płatność kartą przebiega wtedy jeszcze sprawniej, gdyż wystarczy przyłożyć kartę (bądź przystosowany do takich płatności telefon), do wyznaczonego miejsca na urządzeniu.

Terminale płatnicze stacjonarne i przenośne

Urządzenia tego typu dostępne są zarówno w wersjach stacjonarnych, jak i przenośnych. Te pierwsze doskonale sprawdzają się w miejscach, gdzie płatność kartą dokonywana jest przy kasie. Dla wygody klientów można do nich podłączyć także PIN Pad, który dodatkowo ułatwia obsługę. Wersje przenośne są natomiast nieodzowne wszędzie tam, gdzie sprzedawca wychodzi lub dojeżdża do klienta.

Obecnie rozwiązania bezgotówkowe są formą płatności, którą preferuje znaczna część konsumentów, więc urządzenia do obsługi takich transakcji są potrzebne zarówno w punktach handlowych, jak i usługowych. W celu popularyzacji rozwiązań bezgotówkowych stworzono program Polska Bezgotówkowa, dzięki któremu przedsiębiorcy mogą otrzymać terminale płatnicze za darmo. Więcej o tym programie możesz przeczytać na https://bezgotowki.pl/o-programie/.

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

To Top