News

Tłumy przed rzeszowskim NBP. Powodem emisja banknotu kolekcjonerskiego upamiętniającego Bitwę Warszawską 1920

banknot kolekjonerski rzeszów nbp bitwa warszawska 1920 upamiętnienie
fot. M.Kornaga

Tłumy oczekujących przed rzeszowską siedzibą Narodowego Banku Polskiego. Powodem jest emisja banknotu kolekcjonerskiego upamiętniającego Bitwę Warszawską 1920.

To 12. z kolei polski banknot, pierwszy w formacie pionowym. Został wyemitowany w nakładzie do 60 000 sztuk. Cena to 80 zł brutto. Pierwszy został wyemitowany w 2006 roku. Był to „Jan Paweł II”.

Na przedniej stronie banknotu przedstawiono postać Józefa Piłsudskiego. Wizerunek został zaczerpnięty z obrazu Kazimierza Mańkowskiego pt. „Rok 1920”. Naczelnika Państwa ukazano jako obrońcę Warszawy. Na dalszym planie widnieją zarysy charakterystycznych warszawskich budowli. Z kolei awers Krzyża Walecznych – z polskim orłem, napisem „Na polu chwały” i datą 1920 – jest odwołaniem do zbiorowego wysiłku polskiego żołnierza oraz czasu ustanowienia tego odznaczenia w kluczowym momencie zmagań pod Warszawą.

Przednią stronę banknotu uzupełniają napis NIEPODLEGŁOŚĆ, wpisany w wieniec z liści dębu, oraz elementy graficzne i motywy roślinne znajdujące się na banknotach marek polskich, w tym wizerunek orła i monogram RP widniejące na banknocie 100 marek polskich z 1919 r.

Na odwrotnej stronie banknotu, pod barwami narodowymi, przedstawiono środkowy fragment obrazu Jerzego Kossaka pt. „Cud nad Wisłą”. Wyobraża scenę symboliczną – księdza Ignacego Skorupkę wiodącego do ataku żołnierzy formacji ochotniczych. Całość dopełniają wieniec z liści wawrzynu, medal pamiątkowy za wojnę 1918–1921 oraz fragment odezwy Rządu Obrony Narodowej „Ojczyzna w niebezpieczeństwie” z 5 sierpnia 1920 r.

źródło: PR Rzeszów

banknot kolekjonerski rzeszów nbp bitwa warszawska 1920 upamiętnienie

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

To Top