Inwestycje

Tor testowy Nevomo dla kolei magnetycznej (magrail) w Nowej Sarzynie

nevomo kolej magnetyczna magrail nowa sarzyna ciech
Wizualizacja: Nevomo

Tor testowy dla kolei magnetycznej magrail powstaje w Nowej Sarzynie na Podkarpaciu. Spółka Ciech Sarzyna udostępniła teren z torem kolejowym, budynkiem biurowym i magazynem.

Testy będzie prowadzić startup Nevomo, który opracował technologię. Kolej magnetyczna ma wykorzystywać konwencjonalne linie kolejowe po wprowadzeniu dodatkowej infrastruktury – wyjaśnia dyrektor do spraw badań i rozwoju firmy Nevomo Sebastian Kałuża.

Pomysł polega na domontowaniu pomiędzy tradycyjnymi szynami silnika liniowego, czyli trzeciej szyny, która zapewnia napęd i hamowanie. Po bokach powstanie tor magnetyczny, który pozwala na unoszenie się pojazdu i osiągnięcie wysokich prędkości.

Takie hybrydowe rozwiązanie pozwala na funkcjonowanie zarówno systemu magrail, jak i konwencjonalnych pociągów na tych samych liniach. Pociągi magnetyczne mają się poruszać z prędkością nawet do 550 km/h, wówczas podróż z Warszawy do Wrocławia zajęłaby 67 minut.

Na razie dobiega końca budowa pojazd magnetycznego, a w Nowej Sarzynie przygotowywany jest do testów tor o długości ponad 700 metrów. Pomyślne wyniki otworzą drogę do pilotażowych wdrożeń technologii, które planowane są na lata 2022–2024.

źródło: PR Rzeszów

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

To Top