Inwestycje

Transport z maszyną TBM dotarł do celu. Jest już na miejscu budowy w Babicy

maszyna tbm babica rzeszów s19 tunel
fot. Szymon Taranda

TBM/S19/Babica. TBM, czyli Tunnel Boring Machine, a po polsku „maszyna drążąca tunel” jest już na miejscu budowy w Babicy.

Nocą pokonała ostatni odcinek z węzła Rzeszów Południe na drodze S19 do miejsca planowanego tunelu. Tak dużych obiektów nie przewożono jeszcze po polskich drogach.

Wykonanie tego tunelu maszyną TBM, a nie metodą górniczą, pozwoli na szybszą realizację. Będziemy pokonywać około 9-10 metrów na dobę. Jest to też bezpieczniejsza metoda. Ponadto TBM jest większa niż maszyna, która wykonała tunel w Świnoujściu – wyjaśnia Paweł Kwiecień, rzecznik Mostostal Warszawa, generalnego wykonawcy odcinka drogi S19 Rzeszów Południe-Babica i organizator transportu.

Jak zapewnia wykonawca, praca maszyny nie będzie powodować drgań, mieszkańcy nie będą też jej słyszeć. Na plac budowy przyjedzie jeszcze kilka transportów.

Proces składania maszyny TBM potrwa trzy miesiące. Prace rozpoczną się wiosną 2023 roku.

Tunel drogowy będzie wykonany metodą mechanicznego drążenia przy pomocy maszyny TBM o długości 112 m i masie 4000 ton, z tarczą wiercącą o średnicy 15,2 m. Jest to o 1,7 m więcej niż średnica Wyspiarki, która wydrążyła tunel w Świnoujściu.

Fragment S19 realizowany jest w systemie „projektuj i buduj”. Wykonawca – konsorcjum firm Mostostal Warszawa i Acciona Construcción – opracował dokumentację techniczną, uzyskał decyzję o zezwoleniu na realizację inwestycji drogowej (ZRID) i aktualnie prowadzi roboty budowlane. Wartość kontraktu to ponad 2,2 mld zł. Zakończenie prac zaplanowano na 2026 r.

W ramach inwestycji oprócz tunelu powstaną też: węzeł Babica, sześć estakad, dwa wiadukty nad S19 i dwa lądowiska dla śmigłowców. Wybudowane zostanie również pierwsze w województwie podkarpackim Centrum Zarządzania Tunelem.

maszyna tbm babica rzeszów s19 tunel

GDDKiA

maszyna tbm babica rzeszów s19 tunel

GDDKiA

maszyna tbm babica rzeszów s19 tunel

GDDKiA

maszyna tbm babica rzeszów s19 tunel

GDDKiA

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

To Top