Inwestycje

Trwa drugi transport maszyny TBM, która wydrąży tunel na odcinku S19 Rzeszów-Babica

drugi transport tbm s19 rzeszów babica

S19/TBM. Kolumna transportująca maszynę TBM wjechała na ulice Warszawy, transport porusza się między węzłami Opacz i Puławska – poinformowała Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad.

Transport gigantycznej maszyny TBM, która ma wydrążyć tunel na odcinku drogi ekspresowej S19 Rzeszów-Babica (woj. podkarpackie) w sobotę nad ranem dotarł do węzła Janki na S8.

Postój maszyny zaplanowany był do godziny 22.00 w sobotę. W nocy z soboty na niedzielę transport ruszył dalej.

Rzeczniczka warszawskiego oddziału Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad Małgorzata Tarnowska przekazała w sobotę PAP, że w nocy z soboty na niedzielę konwój wyruszy drogą ekspresową S8 w kierunku Warszawy i węzła Opacz. Następnie drogą ekspresową S2 oraz ulicami Warszawy dotrze do węzła Lubelska (S17) ok. godz. 6, gdzie zaplanowano kolejny postój w ciągu S17 do niedzieli do godz. 22. „W czasie przejazdu konwoju drogą ekspresową S8, a następnie S2, mogą się tworzyć korki na jezdni S8 w kierunku Warszawy oraz S2 w kierunku Terespola” – zapowiedziała.

Podała, że w nocy z soboty na niedzielę na węźle Puławska, przed tunelem S2 kolumna zjedzie z drogi ekspresowej i przejdzie ul. Puławską, Pileckiego, Ciszewskiego, Rodowicza Anody, Doliną Służewiecką, Wilanowską i Przyczółkową, aby następnie wrócić na S2 i dojechać do S17 na węźle Lubelska.

Łączna waga przewożonego ładunku wynosi prawie 500 ton.

Fragment S19 Rzeszów Południe-Babica realizowany jest w systemie „projektuj i buduj”. Wykonawca – konsorcjum firm Mostostal Warszawa i Acciona Construcción – opracował dokumentację techniczną, uzyskał decyzję o zezwoleniu na realizację inwestycji drogowej (ZRID) i prowadzi roboty budowlane. Wartość kontraktu to ponad 2,2 mld zł. Zakończenie prac zaplanowano na 2026 r.

W ramach inwestycji, oprócz tunelu, powstaną też: węzeł Babica, sześć estakad, dwa wiadukty nad S19 i dwa lądowiska dla śmigłowców. Wybudowane zostanie również pierwsze w województwie podkarpackim Centrum Zarządzania Tunelem.

(PAP)

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

To Top