News

Trwa przerzut wojsk USA do Polski. Kolejne samoloty na lotnisku w Jasionce

przerzut wojsk usa lotnisko jasionka rzeszów
Fot. M. Maśniak

Dziś na lotnisku Rzeszów-Jasionka wylądowały kolejne samoloty z żołnierzami 82. Dywizji Powietrznodesantowej i sprzętem.

Przerzut wojsk USA do Polski

W sumie do Polski ma być przerzuconych 1700 żołnierzy z elitarnej amerykańskiej jednostki. Nieoficjalnie wiadomo, że będą umieszczeni na terenie Centrum Kongresowo-Wystawienniczego G2A Arena w Jasionce, na lotnisku w Mielcu oraz na poligonie w Nowej Dębie.

Podpułkownik Adriana Wołyńska z wydziału prasowego Dowództwa Operacyjnego Rodzajów Sił Zbrojnych powiedziała nam, że żołnierze USA będą współdziałać w Polsce z różnymi jednostkami wojskowymi, jednak głównym partnerem będzie 18. Dywizja Zmechanizowana. W jej skład wchodzi m.in. 21. Brygada Strzelców Podhalańskich stacjonująca na Podkarpaciu.

Czasowe zwiększenie liczebności wojsk USA w Europie ma na celu wzmocnienie wschodniej flanki NATO w związku z koncentracją rosyjskich wojsk przy granicy z Ukrainą.

2 lutego Pentagon zapowiedział czasowe zwiększenie liczby wojsk USA w Europie w celu wzmocnienia wschodniej flanki NATO w związku z koncentracją rosyjskich wojsk przy granicy Ukrainy. 2 tys. żołnierzy zostanie wysłanych do Polski i Niemiec, z tego 1700 trafi do Polski. Około tysiąca zostanie przebazowanych z Niemiec do Rumunii.

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

To Top