News

Trwają prace na linii energetycznej pomiędzy Chmielnicką Elektrownią Atomową i Rzeszowem

chmielnicka rzeszów energia linia
fot. archiwum

Rzecznik rządu Piotr Müller potwierdził w sobotę, że Ukraina zaproponowała Polsce wsparcie w dostawach węgla.

„O sprawach energetycznych premier Mateusz Morawiecki rozmawiał w piątek w Kijowie, w tej chwili będą finalizowane rozmowy na poziomie roboczym” – przekazał PAP Müller.

W sobotę ukraiński premier Denys Szmyhal oświadczył, że Ukraina jest gotowa, by rozpatrzeć możliwość wprowadzenia kwot eksportowych węgla do Polski. „Chodzi o 100 tys. ton we wrześniu, które teraz są krytycznie potrzebne naszym polskim partnerom” – napisał premier Ukrainy w komunikatorze Telegram.

Müller potwierdził w sobotę, że Ukraina zaproponowała Polsce wsparcie w dostawach węgla. „Potwierdzam, że Ukraina zaproponowała wsparcie w tym zakresie. O sprawach energetycznych premier Mateusz Morawiecki rozmawiał w Kijowie. W tej chwili będą finalizowane rozmowy na poziomie roboczym” – przekazał PAP Müller.

Szmyhal podkreślił, że obecnie Ukraina razem z Unią Europejską przygotowują się do przejścia najtrudniejszej zimy od wielu lat. „Wczoraj wspólny plan działań w tym kierunku omówiliśmy z premierem Polski Mateuszem Morawieckim” – napisał premier Ukrainy.

Zaznaczył, że zapasy węgla w ukraińskich składach wynoszą prawie 2 mln ton – 2,5 razy więcej niż w tym samym czasie rok temu.

Poinformował też o trwających pracach na linii energetycznej pomiędzy Chmielnicką Elektrownią Atomową i Rzeszowem.

„Planowaliśmy zakończyć przed 14 grudnia, ale dzięki przyspieszeniu prac możemy zakończyć (je) tydzień wcześniej. To pozwoli eksportować do Polski dodatkowo do 1000 MW” – dodał.

W piątek w Kijowie prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski spotkał się z Morawieckim i prezydentem Łotwy Egilsem Levitsem. Jednym z tematów rozmów była możliwość sprzedaży Polsce przez Ukrainę energii elektrycznej.

(PAP)

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

To Top