News

Trwają prace nad ułatwieniem korzystania z Funduszu Wsparcia Kredytobiorców

fundusz wsparcia kredytobiorców
fot. archiwum

Rząd wraz z KNF i NBP w ramach pomocy kredytobiorcom w związku z podwyżkami stóp procentowych pracuje m.in. nad ułatwieniem korzystania z Funduszu Wsparcia Kredytobiorców – poinformował w trakcie konferencji prasowej premier Mateusz Morawiecki.

„Planujemy różne działania w tym zakresie (pomocy kredytobiorcom w związku z podwyżkami stóp proc. – PAP). Przede wszystkim miejmy na uwadze, że skonstruowanych zostało kilka funduszy. Jest specjalny jeden Fundusz Wsparcia Kredytobiorców, który słabo działa. Do tej pory niewiele osób z niego mogło skorzystać. Pracujemy z głównymi osobami, które zajmują się rynkiem finansowym, szefem Komisji Nadzoru Finansowego, przede wszystkim prezesem NBP, nad tym, żeby z tego Funduszu (Wsparcia Kredytobiorców – PAP) można było skorzystać w sposób realny. To jeden kierunek działań, ale także inne, które mam nadzieję doprowadzą do tego, że rosnące stopy procentowe przynajmniej częściowo będą zamortyzowane” – powiedział premier.

„Warto, żeby każdy Polak, który płaci wyższą ratę kredytu, wiedział, że jest to efekt 'putinflacji’, jest to efekt wojny na Ukrainie” – dodał.

Kilka dni temu serwis RMF24 podał, że rząd planuje pomoc w ramach Funduszu Wsparcia Kredytobiorców – fundusz miałby oferować wieloletnie nieoprocentowane pożyczki na spłacenie rat. Według RMF24 niewykluczone byłoby także bezzwrotne dopłacanie przez państwo do kredytów.

Drugim rozpatrywanym rozwiązaniem, według RMF24, jest ustawowe ograniczenie marż kredytowych na kilka miesięcy.

Wiceminister finansów Piotr Patkowski powiedział niedawno w Sejmie, że w bieżącym roku widać zwiększone zainteresowanie funkcjonowaniem Funduszu Wsparcia Kredytobiorców.

W 2015 roku Sejm przyjął ustawę o wsparciu kredytobiorców znajdujących się w trudnej sytuacji finansowej, którzy zaciągnęli kredyt mieszkaniowy.

Patkowski podał, że na koniec 2021 roku w funduszu zgromadzono 607,4 mln zł.

RPP od października siedmiokrotnie podwyższyła stopy procentowe, w tym referencyjną łącznie o 440 pb. do 4,50 proc.

(PAP Biznes)

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

To Top