News

Trzy zabytkowe obiekty w Rzeszowie przejdą prace konserwatorskie

rzeszów zabytki
Fot. Grzegorz Bukała/Urząd Miasta Rzeszowa

Rzeszów. Trzy zabytkowe obiekty – Dwór Chłapowskich na osiedlu Słocina, Kościół pw. Chrystusa Króla oraz Cerkiew pw. Zaśnięcia Najświętszej Marii Panny przejdą prace konserwatorskie i restauratorskie.

Podczas uroczystości w rzeszowskim ratuszu, prezydent miasta Konrad Fijołek ogłosił przyznanie dotacji na te prace. Łącznie 250 tys. zł zostanie przeznaczonych na prace przy tych obiektach, z czego:

  • 100 tys. zł otrzymała fundacja Domus Pacis na prace remontowo-konserwatorskie cokołu elewacji Dworu Chłapowskich.
  • 100 tys. zł przyznano Parafii Rzymskokatolickiej pw. Chrystusa Króla na remont apsydy i zakrystii.
  • 50 tys. zł trafiło do Parafii Greckokatolickiej pw. Zaśnięcia NMP na remont elewacji budynku dawnego Kościoła Św. Trójcy.

Każdy z tych obiektów ma znaczną wartość historyczną:

  • Dwór Chłapowskich – wybudowany w I poł. XIX wieku w stylu klasycystycznym, z rozbudową na przełomie XIX i XX wieku w stylu romantycznego historyzmu. Otacza go romantyczny park angielski.
  • Kościół pw. Chrystusa Króla – wybudowany w okresie międzywojennym, jest pierwszym i jedynym kopułowym kościołem w Rzeszowie, zaprojektowanym przez Witolda Rawskiego.
  • Cerkiew pw. Zaśnięcia NMP – dawny Kościół Św. Trójcy, wybudowany w latach 1787-1792 w stylu klasycystycznym przez Franciszka Lubomirskiego jako kaplica cmentarna.

Karolina Chomiczewska z Biura Miejskiego Konserwatora Zabytków podkreśliła wyjątkowość każdego z tych obiektów, co potwierdza ich wartość kulturową i historyczną dla miasta Rzeszowa.

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

To Top