News

Tusk: dla rządzących złoto, dla ludzi – miska ryżu

donald tusk glapiński nbp

Lider PO Donald Tusk skrytykował środową podwyżkę stóp procentowych, która – jak wskazał – przełoży się na wyższe raty kredytów. Dla ludzi miska ryżu, dla rządzących – złoto – ironizował Tusk.

Zapowiedział złożenie przez klub KO projektu ustawy, która miałaby wesprzeć kredytobiorców.

Rada Polityki Pieniężnej podniosła w środę wszystkie stopy procentowe o 1 pkt proc. Główna stopa NBP wzrosła z 3,5 proc. do 4,5 proc. To już siódma z rzędu podwyżka stóp procentowych. Pierwsza z cyklu podwyżek nastąpiła w październiku ubiegłego roku. Od tego czasu RPP podnosiła stopy co miesiąc. W marcu skala podwyżki wyniosła 0,75 pkt proc.

Decyzję RPP skomentował w czwartek lider PO Donald Tusk. Na Twitterze zamieścił krótkie nagranie, w którym przypomniał zdjęcie prezesa NPB pozującego ze sztabką złota. „Pamiętacie to zdjęcie? Uradowania twarz prezesa Adama Glapińskiego ze sztabą złota w rękach. Ma powód do radości – zarobił w zeszłym roku ponad milion złotych i dał sobie jeszcze 600 tysięcy złotych premii” – powiedział szef Platformy Obywatelskiej.

Jak dodał, „prezes Adam +Drożyzna+ Glapiński odpowiada za nieszczęście tysięcy polskich rodzin”. „To on odpowiada między innymi za stopy procentowe i za to jak wysokie raty kredytu płacicie” – stwierdził Tusk.

Według niego, zadowolone są także banki w Polsce. „W ciągu pierwszych dwóch miesięcy tego roku zysk netto osiągnęły rekordowy – ponad 4 miliardy złotych, 97 proc. więcej niż w analogicznych dwóch pierwszych miesiącach zeszłego roku. „No ale w końcu, jak powiedział premier bankier Morawiecki, ludziom powinna wystarczyć miska ryżu. Dla ludzi będzie więc miska ryżu, a dla nich będzie to złoto” – ironizował lider PO.

Kamila Piech

Tusk zaprezentował też zestawienie o ile wzrosła rata kredytu hipotecznego rodziny jego dwójki współpracowników. „Państwo Sylwia i Jan będą płacili nie 2400 złotych raty kredytu miesięcznie tak, jak pod koniec zeszłego roku, tylko 3200 złotych. 800 złotych więcej miesięcznie” – powiedział Tusk.

Jak dodał, podobne komunikaty dotyczące wzrostu wysokości rat kredytów otrzymało od banków ponad 2 miliony rodzin w Polsce. „Dowiadują się dzisiaj, że będą płacili 400, 700, 1000 złotych więcej miesięcznie, przy takiej drożyźnie” – zaznaczył szef PO.

Poinformował, że Koalicja Obywatelska przygotowała projekt ustawy, która umożliwi kredytobiorcom płacenie rat na poziomie z końca zeszłego roku. „To jest możliwe, to trzeba zrobić, ten projekt ustawy złożymy” – zapowiedział Tusk.

W piątek Główny Urząd Statystyczny podał, że ceny towarów i usług konsumpcyjnych w marcu 2022 r. wzrosły rdr o 10,9 proc., a w porównaniu z poprzednim miesiącem – o 3,2 proc. (PAP)

Aktualizacja 12:01

W najbliższych godzinach przedstawimy projekt ustawy o ochronie polskich rodzin, które spłacają kredyty hipoteczne. Ustawa ma umożliwić przywrócenie wysokości rat kredytu do poziomu z końca roku – poinformował w piątek lider PO Donald Tusk.

Lider PO był pytany na konferencji w Wólce Dobryńskiej (woj. lubelskie) o to, czy PO ma realny pomysł na zatrzymanie rosnących stóp procentowych.

„W najbliższych godzinach przedstawimy projekt ustawy, który przede wszystkim zadba o to – jeśli oczywiście przekonamy większość rządową w parlamencie – aby państwo i banki, bo i państwo i banki zarabiają na inflacji, a tracą obywatele – wzięły odpowiedzialność finansową za przywrócenie wysokości rat kredytu do poziomu z końca roku” – powiedział Tusk.

Jak dodał, mamy do tego instytucje i mamy do tego powołane fundusze, by „ten montaż środków państwowych i bankowych” umożliwił przeprowadzenie tego typu operacji. „Po to, żeby uchronić Polaków nie tylko przed drożyzną, ale też efektami polityki (prezesa NBP) Adama Glapińskiego” – powiedział.

„Jeśli chodzi o drożyznę, będziemy także proponowali program ambitny, ale nieskomplikowany obligacji antydrożyźnianych, które z jednej strony mogą uchronić oszczędności Polaków przed skutkami inflacji, a równocześnie mogą działać antyinflacyjnie” – poinformował Tusk.

„Ten projekt przedstawimy dokładnie w tym samym czasie, kiedy będziemy prezentowali naszą ustawę o ochronie polskich rodzin, które spłacają kredyty hipoteczne” – dodał.

Rada Polityki Pieniężnej podniosła w środę, 6 kwietnia, wszystkie stopy procentowe o 1 pkt proc. Główna stopa NBP wzrosła z 3,5 proc. do 4,5 proc. To już siódma z rzędu podwyżka stóp procentowych. Pierwsza z cyklu podwyżek nastąpiła w październiku ubiegłego roku. Od tego czasu RPP podnosiła stopy co miesiąc. W marcu skala podwyżki wyniosła 0,75 pkt proc. (PAP)

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

To Top