Poradnik

Ubezpieczenie AC starego samochodu – czy to ma w ogóle sens?

Ubezpieczenie AC starego samochodu - czy to ma w ogóle sens? 1

Nie od dziś wiadomo, że Polacy dużo chętniej kupują używane pojazdy. Co jest tego przyczyną? Oczywiście, zasobność portfela. Na zakup nowego modelu popularnej marki z średniej czy wyższej półki, niestety nadal mało kogo stać. Dlatego też średni wiek pojazdu na terenie naszego kraju to aż 18 lat! Czy warto tak leciwemu autu wykupować AC?

Oczywiście, że tak! W końcu i takie pojazdy ulegają wypadkom, są niszczone lub kradzione. Najpoważniej nad zakupem tej dobrowolnej polisy powinny zastanowić się osoby parkujące swoje pojazdy przed blokiem czy domem. Do dziś bardzo rzadko na ogólnodostępnych, publicznych terenach mamy monitoring, a co za tym idzie – auta narażone są na zniszczenia przez wandali. Sama przyroda również potrafi zaskoczyć burzą, gradem czy spadającymi na samochody konarami. Nic więc dziwnego, że wielu właścicieli pojazdów chętnie wykupuje ubezpieczenie autocasco, szczególnie, jeśli mamy w pamięci, że wraz z wiekiem rośnie ryzyko usterek w pojeździe.

Jakie samochody niechętnie ubezpieczają sprzedawcy polis?

Warto wiedzieć, że część towarzystw ubezpieczeniowych nie chce ubezpieczać wiekowych pojazdów np. tych, które ukończyły 15, 12 czy 13 lat. Z tym kłopotem spotkasz się w wielu najbardziej popularnych zakładach ubezpieczeniowych. Szczegółową listę takich firm znajdziesz w artykule  https://mubi.pl/ubezpieczenie-ac/.

Naturalnie, jeśli pojazd osiągnie wiek wskazany przez ubezpieczyciela w trakcie trwania polisy, nic złego się nie wydarzy. Auto nadal podlega ubezpieczeniu, aż do ostatniego dnia określonego w umowie. W takiej sytuacji towarzystwo ubezpieczeniowe nie ma prawa wypowiedzieć umowy ze względu na wiek pojazdu.

Co wybrać minicasco czy też zwykłe AC?

Zasadniczo możemy wyróżnić dwa typy tego rodzaju ubezpieczeń: minicasco i AC. O ile AC chroni pojazd przed żywiołami, zniszczeniami przez nieznane osoby czy kradzieżą, to minicasco zazwyczaj zabezpiecza jedynie przed szkodami wynikającymi z działania przyrody oraz całkowitym zniszczeniem samochodu.

Dla kogo przeznaczone jest minicasco? Korzystają z niego, w znakomitej większości, kierowcy posiadający auta starsze, czyli ponad 15-letnie oraz ci, którym zakłady ubezpieczeniowe odmówiły ubezpieczenia pojazdu polisą AC. Dużą część kupujących minicasco stanowią osoby, którym ubezpieczyciele wyliczyli niezwykle wysoką stawkę składki i taki wydatek, w stosunku do wartości pojazdu, okazał się zupełnie niezasadny. Ogromną i bezdyskusyjną zaletą minicasco jest niska cena.

Komu zatem najbardziej opłaca się wykupić AC? Jest ono najbardziej korzystne dla właścicieli pojazdów o wyższej cenie rynkowej i popularnych marek. Dlaczego? To proste. Takie pojazdy opłaca się ukraść, choćby po to, aby sprzedać je na części. Równie często są niszczone ze zwykłej zazdrości. Chcesz wiedzieć, ile kosztował najtańszy pakiet ubezpieczeniowy z AC? Przeczytaj koniecznie artykuł: Ubezpieczenie AC starego samochodu – czy w ogóle warto je mieć?

Kto będzie musiał wykupić AC?

Najczęściej osoby, które zobowiązane są do wykupienia AC to kierowcy, którzy biorą samochód w leasingu. W takich wypadkach leasingodawca żąda najczęściej pakietu polis, czyli obowiązkowego OC oraz AC. Jest to forma zabezpieczenia przed zniszczeniem lub utratą pojazdu.

Na co zwrócić szczególną uwagę kupując AC dla starego samochodu?

Bardzo istotnym elementem, który warto zweryfikować w zapisach ogólnych warunków ubezpieczenia, to części używane do naprawy auta. Istnieją dwie możliwości wykonywania napraw. Ubezpieczyciel może pokryć koszt usunięcia usterek w całości lub będziemy zobowiązani do zapłacenia części z rachunków samodzielnie. Najczęściej wkład własny wyliczany jest procentowo. Jest to bardzo istotny punkt i warto zastanowić się już na początku czy w razie wypadku lub kolizji będzie nas stać na uczestniczenie w opłatach. Z drugiej strony oczywistym jest, że składka polisy, gdy nie uczestniczymy w kosztach naprawy, jest wyższa. Dlatego też tę decyzję należy podjąć w oparciu o aktualną sytuację ekonomiczną właściciela pojazdu.

Równie istotnym elementem jest amortyzacja części. Co do zasady i tu mamy dwie możliwości rozliczenia w ramach AC. Ubezpieczyciel może w całości pokryć koszt wymiany części lub może pomniejszyć wypłacana rekompensatę w związku z eksploatacją danych elementów samochodu. Co to oznacza w praktyce? Jeśli w umowie OWU znajduje się zapis określający, że towarzystwo wypłaci tylko część kwoty za zniszczony element, nie otrzymamy pełnej kwoty z polisy. Wartość o jaką pomniejszana jest wypłacana rekompensata określana jest zazwyczaj procentowo w umowie.

AC starego pojazdu – kluczowe zapisy są w OWU!

Przede wszystkim należy pamiętać, że to kierowca decyduje, w jaki sposób będzie chciał likwidować szkody powstałe na swoim pojeździe, dlatego tak istotnym jest gruntowne przeanalizowanie warunków określonych w OWU towarzystw ubezpieczeniowych. W tym wypadku, w przeciwieństwie do polis OC, nie należy kierować się wyłącznie ceną całkowitą za ubezpieczenie.

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

To Top