News

Uczestnicy konsultacji społecznych na Podkarpaciu przeciwni wstrzymaniu wycinki lasów

wycinka lasów podkarpackie konsultacje

W konsultacjach społecznych dotyczących decyzji Ministerstwa Klimatu i Środowiska o wstrzymaniu wycinki lasów na Podkarpaciu, większość uczestników opowiedziała się przeciwko tej decyzji.

Tak poinformował Janusz Starzak, szef Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Krośnie.

Konsultacje odbyły się od 5 do 12 czerwca, a uczestniczyli w nich mieszkańcy, ekolodzy, samorządy oraz przedsiębiorcy z branży leśnej i drzewnej.

Decyzja resortu klimatu z początku roku dotyczyła 18 tys. hektarów w Bieszczadach, Puszczy Karpackiej oraz okolicach Iwonicza-Zdroju i Rymanowa-Zdroju. Przewidziano całkowity zakaz wycinki na 14 ha najcenniejszych przyrodniczo terenów przez pół roku, a na pozostałym obszarze wprowadzono ograniczenia.

Leśnicy zaproponowali zmianę tych proporcji, podkreślając konieczność uwzględnienia aspektów społecznych i gospodarczych.

Konsultacje zakończyły się 908 uwagami, z których 90% było negatywnych wobec propozycji zarówno leśników, jak i ministerstwa.

Resort klimatu przedłużył konsultacje o trzy miesiące oraz obowiązujące moratorium do 30 września br.

Leśnicy wskazują na możliwe straty finansowe z powodu wstrzymania wycinki, szacując je na około 27,5 mln zł dla nadleśnictw oraz 21,4 mln zł dla zakładów usług leśnych.

Ministerstwo przedłużyło konsultacje społeczne dotyczące aktualizacji terenów objętych ograniczeniami do 16 września 2024 roku.

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

To Top