News

Uniwersytet Rzeszowski przejmuje Kliniczny Szpital Wojewódzki nr 1

uniwersytet rzeszowski ksw 1 urz
Foto Mateusz Romankiewicz

Rzeszów/KSW 1. Uniwersytet Rzeszowski przejmie Kliniczny Szpital Wojewódzki nr 1 im. F. Chopina.

Dziś w Rzeszowie zostało podpisane porozumienie w tej sprawie pomiędzy Województwem Podkarpackim a uczelnią.

Kliniczny Szpital Wojewódzki nr 1 im. Fryderyka Chopina w Rzeszowie to najstarszy rzeszowski szpital. Został utworzony w 1832 roku. Jego podstawowym zadaniem jest działalność lecznicza, czyli udzielanie świadczeń zdrowotnych, jak również promocja zdrowia oraz realizacja zadań dydaktycznych i badawczych związanych z kształceniem studentów medycyny i innych zawodów medycznych, a także wdrażanie nowych technologii medycznych oraz metod leczenia.

Cele przyświecające idei zmiany podmiotu tworzącego KSW nr 1 im. F. Chopina w Rzeszowie i tym samym powstania szpitala uniwersyteckiego na Podkarpaciu to stworzenie warunków do realizacji zadań dydaktycznych oraz badawczych realizowanych w Kolegium Nauk Medycznych Uniwersytetu Rzeszowskiego, zapewnienie zdolności do wykonywania wysokospecjalistycznych świadczeń medycznych dla mieszkańców województwa podkarpackiego, zapewnienie ich jakości i dostępności oraz rozwój działalności dydaktycznej i naukowej w oparciu o kadrę o najwyższych kompetencjach zawodowych.

Zanim doszło do podpisania dokumentu, opinie i zgody na to działanie wyrazili: Sejmik Województwa Podkarpackiego, Senat Uniwersytetu Rzeszowskiego, Rada Uniwersytetu Rzeszowskiego, Minister Edukacji i Nauki oraz Minister Zdrowia.

W dzisiejszej uroczystości wzięli udział minister edukacji i nauki Przemysław Czarnek, minister zdrowia Adam Niedzielski, wojewoda podkarpacki Ewa Leniart, marszałek województwa podkarpackiego Władysław Ortyl oraz rektor Uniwersytetu Rzeszowskiego prof. dr hab. Sylwester Czopek.

ksw 1 uniwersytet rzeszowski

fot. PUW Rzeszów

W zawieranym porozumieniu zmianę podmiotu tworzącego ustalono na 1 stycznia 2023 r. Zmiana organu tworzącego dla KSW nr 1 im. F. Chopina w Rzeszowie i tym samym powstanie uniwersyteckiej jednostki medycznej uzupełni jedną z ostatnich dwóch białych plam na mapie kraju – uniwersyteckiej placówki leczniczej do dziś nie posiadają jedynie województwa podkarpackie i świętokrzyskie.

źródło: PUW Rzeszów

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

To Top