News

Ustawa o pomocy uchodźcom z Ukrainy: 40 zł dziennie za przyjęcie osoby

pomoc ukraina ustawa pieniądze przyjęcie dom

Rząd przyjął projekt ustawy o pomocy uchodźcom z Ukrainy, która przewiduje udzielenie im statusu legalnego pobytu i możliwość pracy w Polsce przez co najmniej 1,5 roku, a także wsparcie dla obywateli Polski, którzy udzielają pomocy Ukraińcom – poinformował premier Mateusz Morawiecki.

„Przyjęliśmy dzisiaj na posiedzeniu Rady Ministrów specjalną ustawę. (…) Dzięki niej obywatele Ukrainy będą mogli przebywać w Polsce przez 18 miesięcy na zasadach legalnych – będą mogli podejmować pracę i ten okres będzie mógł zostać wydłużony do 3 lat, czyli o kolejne 18 miesięcy” – powiedział premier.

Rząd zakłada również przekazanie wsparcia finansowego obywatelom, którzy przyjęli rodziny ukraińskie pod swój dach.

„To 40 zł dziennie, czyli ok. 1200 zł miesięcznie, które będzie trafiało do tych osób, które przyjęły osoby z Ukrainy za pośrednictwem samorządów. To wsparcie będzie trwało przez okres 2 miesięcy” – powiedział premier.

Samorządy otrzymają wsparcie na świadczenie usług publicznych dla uchodźców z Ukrainy poprzez środki z rezerwy celowej, która będzie dystrybuowana przez wojewodów.

„Jednostki samorządu terytorialnego otrzymają wsparcie budżetowe potrzebne do realizacji wszelkich dodatkowych zadań np. dostępu dzieci i młodzieży do systemu edukacji, czy w kontekście służby zdrowia” – powiedział premier.

„Zapewnimy także odpowiednie regulacje, które będą miały na celu włączenie obywateli Ukrainy, dzieci do szkół, osób, które potrzebują leczenia (…) na zasadach ogólnych do naszego systemu w odpowiednim dziale gospodarki narodowej” – dodał.

Premier podkreślił, że pomoc świadczona Ukraińcom nie będzie wiązała się z uprzywilejowaniem względem obywateli Polski.

„Obywatele nie będą mieli w żadnym z tych obszarów możliwości większych niż obywatele polscy” – powiedział premier.

Minister Rodziny i Polityki Społecznej Marlena Maląg poinformowała, że uchodźcy z Ukrainy, po zarejestrowaniu się, będą mogli otrzymać jednorazowe wsparcie w wys. 300 zł.

Według premiera w Polsce na razie nie ma konieczności tworzenia wielkich obozów dla uchodźców.

Szef Stałego Komitetu Rady Ministrów Łukasz Schreiber informował wcześniej, że wstępnie fundusz specjalny przewidziany w projekcie ustawy o pomocy obywatelom Ukrainy zakłada koszt pomocy w wysokości około 8 mld zł.

(PAP Biznes)

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

To Top