News

Von der Leyen w Buczy: Europa jest po waszej stronie. Wasza walka jest naszą walką

ursula von der leyen bucza kijów

Zwracam się do Ukraińców: Europa jest po waszej stronie, wasza walka jest naszą walką – przekazała w piątek w podkijowskiej Buczy przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen, rozpoczynająca swoją wizytę na Ukrainie.

„Było dla mnie ważne, by rozpocząć moją wizytę w Buczy, bo tutaj zostało roztrzaskane nasze człowieczeństwo” – napisała na Twitterze von der Leyen.

„Moje przesłanie do narodu ukraińskiego: odpowiedzialni za okrucieństwa zostaną pociągnięci do odpowiedzialności. Wasza walka jest naszą walką. Jestem dziś w Kijowie, by powiedzieć wam, że Europa jest po waszej stronie” – dodała.

Do wpisu dołączyła zdjęcie ze swojej wizyty na miejscu ekshumacji pozostawionych w masowych grobach ciał osób, które zostały zabite podczas rosyjskiej okupacji miasta. Po wyzwoleniu miasta znaleziono ciała ok. 320 cywilów – przekazał w piątek mer Buczy Anatolij Fedoruk.

Po wizycie w Buczy von der Leyen wraz z towarzyszącym jej wysokim przedstawicielem UE ds. zagranicznych i polityki bezpieczeństwa Josepem Borrellem udała się do Kijowa, by spotkać się z prezydentem Ukrainy Wołodymyrem Zełenskim. (PAP)

Aktualizacja 20:23

Ukraina należy do Europy; tutaj rozpoczyna się wasza droga w stronę Unii Europejskiej – powiedziała w piątek w Kijowie przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen, wręczając prezydentowi Ukrainy Wołodymyrowi Zełenskiemu dokumenty niezbędne do nadania Ukrainie statusu państwa kandydującego do UE.

Ta procedura zazwyczaj zajmuje lata, ale w związku z wyjątkowymi okolicznościami, z rosyjską agresją na Ukrainę, zobowiązaliśmy się do tego, że przeprowadzimy ją w kilka tygodni – podkreśliła von der Leyen.

Szefowa KE przekazała Zełenskiemu dokumenty, które strona ukraińska musi wypełnić, by Komisja mogła formalnie przedstawić Radzie Europejskiej opinię dotyczącą uznania Ukrainy za państwo kandydujące do UE.

von der leyen kijów zełenski

Naród ukraiński niesie w imieniu nas wszystkich pochodnię wolności, UE stoi przy Ukraińcach, wasza walka jest naszą walką – mówiła von der Leyen na konferencji prasowej po spotkaniu z Zełenskim.

Ukraiński prezydent podkreślił, że potrzebne są kolejne europejskie sankcje na Rosję, które byłyby jeszcze bardziej dotkliwe dla tego kraju niż przyjęte już ograniczenia. (PAP)

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

To Top