Turystyka

W Baszni Dolnej powstanie muzeum kolejnictwa „Stacja Basznia”

basznia dolna muzeum kolejnictwa
Fot. Biuro Projektów Inżynierskich - Pro-Gress

W Baszni Dolnej trwa proces rewitalizacji. Obejmuje on obszary po kolejowe, którym zostaną nadane nowe funkcje.

Już na wiosnę turyści będą mogli zwiedzać muzeum kolejnictwa „Stacja Basznia”.

W budynku dawnej stacji kolejowej, z końca XIX wieku oraz budynku gospodarczego z połowy XX wieku powstanie Galeria Kolejnictwa. Turyści będą tu mogli poznać historię powstawania linii kolejowej Jarosław-Sokal, a także dowiedzieć się o najważniejszych wydarzeniach i osobach z czasu funkcjonowania tej linii, jako odcinka Kolei Lwowskich.

Jedno z pomieszczeń zostanie zaadaptowane na dawną poczekalnię dworcową. Natomiast w budynku gospodarczym usytuowane zostaną elementy edukacyjne m.in. makieta z różnorodnymi modelami kolejek, budynków, torów czy mostów.

Jak informuje Magdalena Czuryło z Urzędu Gminy Lubaczów Powstanie tu również sala stereoskopowa i edukacyjna dla dzieci. Dodatkowo w otoczeniu obiektu utworzony zostanie tematyczny plac zabaw oraz mini kolejka wąskotorowa składająca się z lokomotywy z węglarką, oraz trzech wagoników dla najmłodszych. Planowane jest również utworzenie wystawy zewnętrznej poświęconej kolejom kresowym, renowacja zabytkowej lokomotywy parowej i trzech przedwojennych wagonów. Obok budynku stacji umieszczone są ponadto dwa żelazne mosty pozyskane z linii kolejowej Jarosław-Sokal z Nowej Grobli oraz Lubaczowa, które będą pełnić funkcję eksponatów.

Szacowany koszt powstania Stacji Basznia wraz z adaptacją otoczenia to 6 mln zł.

Koszt przedsięwzięcia zostanie sfinansowany z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Podkarpackiego na lata 2014-2020.

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

To Top