Inwestycje

W KSW nr 1 w Rzeszowie oddany został robot medyczny da Vinci

da vinci rzeszów robot medyczny
Foto Mateusz Romankiewicz

Rzeszów/da Vinci. Dzisiaj w Podkarpackim Centrum Chirurgii Robotycznej w Klinicznym Szpitalu Wojewódzkim (KSW) nr 1 w Rzeszowie uroczyście oddany został robot medyczny da Vinci.

Kosztował 14 mln zł.

Obecna na uroczystości wiceminister funduszy i polityki regionalnej Małgorzata Jarosińska-Jedynak powiedziała, że dbanie o zdrowie mieszkańców Podkarpacia to ważny cel, który stawia sobie nie tylko marszałek województwa czy wojewoda, ale również wszyscy, którym bliski jest rozwój tego regionu.

„Zakup własnego robota da Vinci to przede wszystkim wprowadzenie innowacyjnych zabiegów, które są precyzyjne, znacznie krótsze, a także skracają czas rekonwalescencji i pozwalają szybciej powrócić do normalnego życia” – dodała Jarosińska-Jedynak.

da vinci rzeszów ksw 1 szpital

Fot. Mariusz Piątkiewicz

Koszt zakupu najnowszego modelu da Vinci Xi wyniósł 14 mln zł. Połowa tej kwoty pochodziła z budżetu województwa podkarpackiego, pozostała cześć z dotacji celowej z budżetu państwa. System robotyczny będzie użytkowany w Klinice Urologii i Urologii Onkologicznej rzeszowskiego szpitala nr 1.

Jak podkreślił na uroczystości marszałek woj. podkarpackiego Władysław Ortyl, zakup robota da Vinci to swoista cenzurka innowacyjności dla Podkarpacia.

„Chcemy być innowacyjni nie tylko w naszych działaniach związanych z przemysłem, ale też w sprawach społecznych związanych z ochroną zdrowia” – dodał Ortyl.

Zdaniem dyrektora KSW nr 1 Janusza Ławińskiego równie ważne, co zakup robota jest odpowiednie wyszkolenie kadry, która będzie obsługiwać urządzenie.

robot medyczny da vinci

Fot. Mariusz Piątkiewicz

„Robotyka to niewątpliwy triumf technologii chirurgicznej. Jednak to jakość wykonania zabiegu i bezpieczeństwo pacjenta jest ostatecznym wyznacznikiem jej sukcesu. Dlatego tak ważne są wiedza i doświadczenie kadry medycznej wyspecjalizowanej w wykonywaniu tego typu zabiegów oraz wiedza z zakresu organizacji pracy takiego ośrodka” – podkreślił.

Ławiński zapowiedział, że w planach jest opracowanie w szpitalu programu rozwoju umiejętności i upowszechnienia technik robotycznych dla kadry medycznej nie tylko z regionu, ale z całej Polski.

Pierwsze prace nad dostępem do robota da Vinci dla pacjentów onkologicznych z woj. podkarpackiego rozpoczęły się w 2015 r. Z uwagi na m.in. brak finansowania i dostępu do specjalistów nie można było wprowadzić tej technologii na szerszą skalę.

Intuitive Surgical, producent robota da Vinci, dopiero w 2018 r., zdecydował się na szersze otwarcie w Polsce i zawarł umowę dystrybucyjną z firmą Synektik SA. To był moment zwrotny w rozwoju chirurgii robotycznej. W 2021 r. robot da Vinci, za zasadzie modelu partnerskiego, trafił do KSW1. Przy dostępności urządzenia w Rzeszowie tylko przez 8 dni w miesiącu zoperowano 329 pacjentów ze schorzeniami onkologicznymi (312 operacji urologicznych i 17 ginekologicznych). Szpital stał się jednym z liderów na rynku Polskim w liczbie wykonywanych zabiegów urologicznych z wykorzystaniem systemu chirurgii robotycznej.

Robot medyczny da Vinci został zaprojektowany w celu ułatwienia wykonywania skomplikowanych zabiegów chirurgicznych metodą małoinwazyjną.

Znajduje zastosowanie w różnych dziedzinach chirurgii, zwłaszcza w zabiegach ginekologicznych, urologicznych i kardiologicznych. Składa się z trzech części: konsoli chirurgicznej, przy której chirurg steruje pracą robota, wózka wizyjnego zapewniającego obrazowanie 3D w jakości HD z możliwością modulowania głębi obrazu pola operacyjnego (dziesięciokrotne powiększenie optyczne i dwu- lub czterokrotne powiększenie cyfrowe, które daje operatorowi zdolność rozróżniania warstw struktur anatomicznych i odległości między nimi) oraz robota właściwego, mającego cztery ramiona.

Na świecie działa już ponad 7 tys. robotów. Z ich pomocą wykonano ok. 9 mln operacji.

(PAP)

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

To Top