News

W Łańcucie jest pierwszy przypadek koronawirusa na Podkarpaciu

koronawirus łańcut podkarpacie

Potwierdzono kolejne trzy przypadki zakażenia koronawirusem w kraju – poinformowało w środę Ministerstwo Zdrowia. Nowe przypadki wykryto u młodego mężczyzny w Warszawie oraz u dwóch kobiet w sile wieku – w Łańcucie (Podkarpacie) i w Lublinie. Łącznie chorych jest 25 osób.

Potwierdzony przypadek zakażenia koronawirusem u kobiety w Łańcucie jest pierwszym w województwie podkarpackim.

W Warszawie hospitalizowani są wszyscy czworo pacjenci z potwierdzonym zakażeniem w województwie mazowieckim. Pierwszy przypadek w stolicy potwierdzono w niedzielę u Hiszpanki, która przyleciała z Niemiec. Inny pacjent jest młodą osobą, która niedawno wróciła z Włoch. Obecność koronawirusa potwierdzono również u dowódcy generalnego rodzajów sił zbrojnych gen. Jarosława Miki, po jego powrocie z wojskowej narady w Niemczech.

W przypadku województwa lubelskiego pierwszy przypadek potwierdzono we wtorek wieczorem u mężczyzny w wieku ok. 50-60 lat. Pacjent jest w ciężkim stanie, trafił do szpitala w Bełżycach. Wojewoda lubelski Lech Sprawka zapowiadał, że jeśli stan pacjenta na to pozwoli, zostanie on przetransportowany do Lublina. Razem w województwie stwierdzono już dwa zachorowania.

Jak podał resort zdrowia, więcej informacji udzielają rzecznicy wojewodów.

Łącznie w Polsce potwierdzono do tej pory 25 przypadków zarażenia koronawirusem. Resort zdrowia codziennie aktualizuje te dane.

O pierwszym polskim przypadku pacjenta zarażonego wirusem SARS-CoV-2 poinformował 4 marca, tydzień temu. Był to mężczyzna, który przyjechał z Niemiec autokarem. Trafił on do szpitala zakaźnego w Zielonej Górze. Obecnie osoby, u których wykryto tę chorobę przebywają m.in. w placówkach we Wrocławiu, Ostródzie, Szczecinie, Poznaniu, Krakowie.

Aktualizacja 09:45

Do 25 wzrosła liczba zarażonych koronawirusem w Polsce, poinformowało Ministerstwo Zdrowia (MZ) na Twitterze.

„Potwierdzone wyniki dotyczą: młodego mężczyzny z woj. mazowieckiego (Warszawa), kobiety z woj. podkarpackiego (Łańcut) w sile wieku oraz kobiety z woj. lubelskiego (Lublin) także w sile wieku. W sumie to już 25 przypadków zakażenia koronawirusem w Polsce” – podał resort.

We wtorek informowano o 22 przypadkach zarażenia koronawirusem. Pacjenci znajdują się m.in. w szpitalach: w Ostródzie, w Warszawie, w Krakowie, w Raciborzu, we Wrocławiu, w Zielonej Górze, w Szczecinie i w Poznaniu. Wcześniej minister zdrowia Łukasz Szumowski informował, że stan trzech osób: 73-letnego mężczyzny przebywającego w szpitalu we Wrocławiu, ponad 50-letniej kobiety w szpitalu w Poznaniu i kobiety w szpitalu w Szczecinie jest ciężki.

W poniedziałek, od godziny 15.00 wprowadzono kompleksowy system ochrony sanitarnej granic – początkowo na przejściach granicznych z Niemcami (m.in. Kołbaskowo, Świecko, Olszyna, Jędrzychowice) i z Czechami (w Gorzyczkach), a następnie na wszystkich przejściach granicznych, także na granicy wschodniej i w portach. Kontrole prowadzone są w pociągach dalekobieżnych Intercity, a docelowo mają objąć wszystkie pociągi.

We wtorek podjęto decyzję o odwołaniu wszystkich imprez, gromadzących więcej niż 1 tys. osób na stadionie i ponad 500 osób w hali.

Dziś o godz. 10.00, odbędzie się konferencja prasowa prezesa Rady Ministrów Mateusza Morawieckiego, wiceprezesa Rady Ministrów, ministra nauki i szkolnictwa wyższego Jarosława Gowina, ministra zdrowia Łukasza Szumowskiego, minister rodziny, pracy i polityki społecznej Marleny Maląg oraz ministra edukacji narodowej Dariusza Piontkowskiego.

Ze względu na ryzyko zarażenia koronawirusem zawieszono już zajęcia w m.in. szkole podstawowej w Biskupicach, dwóch szkołach w Dobrzyniu nad Wisłą, trzech szkołach w Rybniku, dwóch placówkach; szkole podstawowej i przedszkolu w Szczecinie, w polsko-niemieckiej szkole w Warszawie, a także w dwóch szkołach podstawowych i jednym liceum w Cieszynie. Niektóre zajęcia na Warszawskim Uniwersytecie Medycznym przeprowadzono w trybie online.(PAP)

Aktualizacja 11:15

Podkarpacki wojewódzki inspektor sanitarny Adam Sidor powiedział, że w miejscu zamieszkania pacjentki u której wykryto koronawirusa przeprowadzono tzw. dochodzenie epidemiologiczne, aby dowiedzieć się z kim miała kontakt.

Chora, która przebywa na oddziale zakaźnym szpitala w Łańcucie, to 57-letnia mieszkanka Leżajska. Jest pierwszą osobą w regionie u której potwierdzono koronawirusa.

Dochodzenie epidemiologiczne prowadzone jest nie tylko w powiecie leżajskim, ale i w sąsiednich. Pracownicy Sanepidu są w terenie, aby zdobyć najistotniejsze informacje na temat rozprzestrzeniania się choroby w tym miejscu – powiedział Adam Sidor. (PR Rzeszów)

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

To Top