Inwestycje

W Łańcucie ruszyła budowa nowego wiaduktu nad torami. To inwestycja za ponad 36 mln złotych

łańcut wiadukt budowa
fot. PUW w Rzeszowie

Łańcut/Wiadukt. W Łańcucie powstanie wiadukt w ciągu drogi wojewódzkiej nr 877. Właśnie rozpoczęły się prace budowlane.

Inwestycja za ponad 36 mln złotych jest realizowana przez samorząd województwa i lokalne samorządy w partnerstwie z PKP Polskimi Liniami Kolejowymi.

Zadanie w imieniu samorządu województwa realizuje Podkarpacki Zarząd Dróg Wojewódzkich.

Dwupoziomowy obiekt pozwoli na swobodną komunikację pod torami. Będą dwa pasy ruchu, chodnik i ścieżka rowerowa. Wysokość obiektu pozwoli na przejazd samochodów do wysokości 4,60 m. Wiadukt wyeliminuje korki i znacznie usprawni komunikację. Zapewnione będą też sprawniejsze i bezpieczniejsze podróże koleją na trasie Rzeszów – Łańcut – Przemyśl.

To kolejny przykład wspaniałej współpracy między jednostkami samorządu terytorialnego, a polskim rządem – przyznał Rafał Weber, wiceminister infrastruktury obecny na uroczystości inaugurującej prace.

Wiceminister Weber przypomniał, że starania o realizację tej inwestycji trwały ponad 50 lat.

Walka o to, aby wreszcie odkorkować Łańcut była bardzo długa, bardzo żmudna. Cieszę się, że jesteśmy na jej finiszu – dodał.

Obecny w Łańcucie wicemarszałek Piotr Pilch zaznaczył, że konieczność realizacji tej inwestycji zyskała na znaczeniu w momencie uruchomienia Podkarpackiej Kolei Aglomeracyjnej:

Pociągi jeżdżą tutaj tak często, dlatego że uruchomiliśmy Podkarpacką Kolej Aglomeracyjną – największy projekt infrastrukturalny realizowany przez samorząd województwa, za ponad 700 mln zł – mówił wicemarszałek.

Łańcut będzie wzorcowym miastem, w którym ten układ komunikacyjny na wiele lat będzie docelowy. Możemy powiedzieć, że mamy przykład miasta, które ma kompleksowe rozwiązanie – dodał wicemarszałek Piotr Pilch.

 Wojewoda Ewa Leniart przypomniała, że ostaniem elementem umożliwiającym budowę bezkolizyjnego skrzyżowania była decyzja ZRID, wydana pod koniec marca 2023 roku. Przyznała także, że inwestycja ma charakter kluczowy i jest jedną z wielu, jakie w ostatnim czasie zostały zrealizowane na terenie ziemi łańcuckiej.

Nowy wiadukt kolejowy w Łańcucie zostanie wybudowany w rejonie przejazdu kolejowo-drogowego w ciągu ul. Grunwaldzkiej i Podzwierzyniec.

Istniejące skrzyżowanie stanowi obecnie dojazd z autostrady do południowej części powiatu łańcuckiego. Codziennie porusza się tamtędy kilkanaście tysięcy kierowców.

Wartość zadania to ponad 36 mln złotych, w tym wkład województwa podkarpackiego wraz z lokalnymi samorządami, które przeznaczyły na to zadanie 2 mln złotych –  to blisko 23,5 mln złotych, zaś PKP PLK sfinansuje za ponad 9 mln złotych budowę konstrukcji wiaduktu nad linią kolejową. Zakres prac zarządcy infrastruktury kolejowej obejmie również przebudowę torów, sieci trakcyjnej, urządzeń teletechnicznych i sterowania ruchem kolejowym oraz odwodnienie, w miejscu dotychczasowego przejazdu kolejowo-drogowego.

PZDW zrealizuje budowę układu drogowego w rejonie nowego obiektu. Dokonana zostanie rozbiórka kolidujących z inwestycją budynków, nawierzchni jezdni, podbudów i chodników. Dodatkowo zostanie skanalizowany potok Mikośka na odcinku ok. 54 metrów oraz wybudowana zostanie grawitacyjna oraz ciśnieniowa kanalizacja deszczowa. Powstanie też nowy odcinek drogi wojewódzkiej nr 877 wraz z infrastrukturą towarzyszącą na odcinku objętym zakresem inwestycji, przebudowana zostanie ulica Kolejowa, a także częściowo ulica Kasprowicza. Dodatkowo zostaną wykonane chodniki oraz ciągi pieszo – rowerowe, a także zostaną przebudowane istniejące zjazdy na działki przylegające do nowego odcinka drogi.

Grzegorz Bukała, prezes firmy INTOP, która jest wykonawcą podkreślał, że wykonanie zadania nie będzie łatwe: Jest to bardzo trudna inwestycja, wielobranżowa, są bardzo trudne warunki geologiczne – mówił Bukała.

Odcinek drogi wojewódzkiej nr 877 w miejscu przejazdu kolejowego w Łańcucie już od dawna wymagał pilnej rozbudowy, ze względu na wzrastający ruch pojazdów oraz czas, w którym droga jest nieprzejezdna ze względu na ruch pociągów. Dzięki tunelowi ruch drogowy na tym odcinku zostanie przeprowadzony bezkolizyjne.

źródło: Samorząd Podkarpacki

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

To Top