News

W Mielcu powstał Zespół Terenowy Departamentu Zwalczania Przestępczości Środowiskowej GIOŚ

mielec gioś przestępstwo środowiskowe

Mielec/GIOŚ. Sześciu inspektorów, wyposażonych w drony i georadary, będzie tropić przestępców środowiskowych.

Tych, którzy nielegalnie pozbywają się odpadów – podał Główny Inspektorat Ochrony Środowiska.

Zespół Terenowy Departamentu Zwalczania Przestępczości Środowiskowej to jednostka Głównego Inspektoratu Ochrony Środowiska.

Mielec, po Krakowie, jest drugim miastem w Polsce, gdzie powołano taki zespół.

„Będziemy na co dzień działać w zakresie kontroli interwencyjnych i obserwacji, które mają na celu ujawnianie miejsc nielegalnego gromadzenia odpadów” – zapowiedział w poniedziałek w Mielcu Krzysztof Gołębiewski, pełniący obowiązki zastępcy Głównego Inspektora Ochrony Środowiska.

Inspektorzy, wyposażeni w drony z kamerami termowizyjnymi i kamerami z 30-krotnym zoomem optycznym, będą sprawdzać miejsca, gdzie są lub mogą być składowane lub utylizowane odpady. Mają też georadary, które wskażą dokładną lokalizację zakopanych odpadów oraz ich głębokość.

Zespół ma również uprawnienia do prowadzenia kontroli drogowych. „Żeby już na drogach eliminować tych, którzy chcą wywieźć odpady do miejsc, które nie są do tego przeznaczone” – dodał Krzysztof Gołębiewski. Niezapowiedziane kontrole, także firm i instytucji, będą prowadzone m.in. na podstawie ustaleń inspektorów i dokumentacji z ewidencji odpadów. Inspektorzy będą również reagować na zgłoszenia od mieszkańców. „Będą mogli poskarżyć się i prosić o pomoc w ściganiu tych, którzy drwili sobie z polskiego prawa i państwa” – powiedział Marcin Warchoł, wiceminister sprawiedliwości.

Zespół Terenowy Departamentu Zwalczania Przestępczości Środowiskowej zajmie się również analizą potencjalnych zagrożeń dla środowiska. Mielecka grupa będzie działać na terenie trzech województw: podkarpackiego, świętokrzyskiego i lubelskiego.

(PAP)

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

To Top