Inwestycje

W Mielcu powstanie nowy przystanek kolejowy. Niebawem rozpocznie się budowa

mielec przystanek kolejowy

Mielec/Przystanek kolejowy. Ponad 3 mln zł będzie kosztować budowa nowego przystanku kolejowego w Mielcu.

Dzięki temu zwiększy się dostępność mieszkańców do kolei. Budowa przystanku rozpocznie się niebawem – poinformowała w poniedziałek Dorota Szalacha z biura prasowego PKP Polskie Linie Kolejowe.

Szalacha dodała, że przystanek powstanie w ramach „Rządowego programu budowy lub modernizacji przystanków kolejowych na lata 2021-2025”.

„Nowy obiekt o nazwie Mielec Południowy zostanie wybudowany na trasie kolejowej Padew – Dębica. Jego lokalizację, zgodnie z oczekiwaniami mieszkańców zaplanowano w rejonie strefy ekonomicznej, w pobliżu przejazdu kolejowo-drogowego. Dodatkowy punkt dostępu do kolei zwiększy możliwości komunikacyjne mielczan. Łatwiejsze będą codzienne przejazdy koleją do pracy czy szkoły” – podkreśliła.

Cytowany w komunikacie PKP PLK, wiceminister infrastruktury Rafał Weber dodał, że inwestycja to przykład „walki z wykluczeniem komunikacyjnym”.

„Dlatego realizujemy projekty, które przybliżają do obywateli transport zbiorowy. Dzieje się tak w transporcie samochodowym, gdzie dofinansowujemy przewozy autobusowe realizowane przez samorządy, a także w transporcie kolejowym, gdzie odbudowujemy linie kolejowe oraz budujemy nowe przystanki. Dzięki temu coraz więcej osób może korzystać z kolei, która jest bezpiecznym i ekologicznym środkiem transportu” – zaznaczył Weber.

Na nowym przystanku Mielec Południowy będzie przygotowany wysoki peron, ułatwiający podróżnym wsiadanie do pociągów. Będą też wiaty, ławki i tablice informacyjne. Peron będzie wyposażony w ścieżki dotykowe i pasy ostrzegawcze oraz oznakowanie w alfabecie Braille’a.

Inwestycja powinna być gotowa w trzecim kwartale br.

Praca przy budowie nowego przystanku będzie wymagać zmian w rozkładzie jazdy pociągów. Dlatego od 13 marca do 27 kwietnia br. będzie obowiązywała zastępcza komunikacja autobusowa na odcinku Rzochów – Mielec – Padew Narodowa.

W województwie podkarpackim w ramach rządowego programu przystankowego powstanie 9 inwestycji, które są na liście podstawowej, znajdują się one w miejscowościach: Przemyśl, Hurko, Medyka, Żurawica, Ropczyce, Strzyżów, Mielec, Chorzelów Południowy, Zaklików.

Celem „Rządowego programu budowy lub modernizacji przystanków kolejowych na lata 2021-2025” jest przeciwdziałanie wykluczeniu komunikacyjnemu, promowanie ekologicznych środków transportu oraz wspieranie polskiej gospodarki. Na ten cel przeznaczono 1 mld zł w całej Polsce. Środki zostaną wykorzystane m.in. na wybudowanie lub zmodernizowanie przystanków kolejowych, a także sfinansowanie prac, związanych z dostępnością miejsc parkingowych dla pasażerów. Na liście podstawowej znajduje się 185 inwestycji.

(PAP)

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

To Top