Inwestycje

W Mielcu powstanie przystanek kolejowy w rejonie strefy ekonomicznej

mielec przystanek kolejowy strefa ekonomiczna

Mielec/Przystanek kolejowy. Jesienią br. zakończą się prace przy budowie nowego przystanku kolejowego w Mielcu.

Tak poinformował w czwartek wiceminister infrastruktury Rafał Weber. Nowy obiekt powstanie na trasie Padew-Dębica, w rejonie strefy ekonomicznej. Inwestycja ma kosztować ponad 3 mln zł.

Jak powiedział w czwartek w Mielcu Weber, przystanek kolejowy będzie służył przede wszystkim pracownikom firm zlokalizowanych w pobliskiej strefie ekonomicznej. Dodał, że również mieszkańcy jednego z osiedli w Mielcu postulowali, aby przystanek powstał właśnie tam. Przypomniał, że inwestycja jest realizowana w ramach „Rządowego programu budowy lub modernizacji przystanków kolejowych na lata 2021-2025”.

„Prace przy przystanku zakończą się jesienią br. Sądzimy, że 12 listopada br., czyli od momentu wejścia w życie nowego rozkładu jazdy, ten przystanek będzie już w nim ujęty i będzie można z niego korzystać” – podkreślił.

Wiceminister zaznaczył, że budowa tego typu inwestycji to „walka z wykluczeniem komunikacyjnym”. „Zwiększamy tym samym atrakcyjność kolei” – zaznaczył wiceminister Weber.

Obecna w Mielcu wicewojewoda podkarpacki Jolanta Sawicka zaznaczyła, że region staje się „bardzo atrakcyjnym obszarem zarówno dla mieszkańców, jak i przedsiębiorców”. „Dzięki temu rozwojowi powstają także nowe miejsca pracy” – przekonywała.

Prace przy budowie przystanku obejmują początkowo m.in. przygotowanie terenu i wykopy dla posadowienia fundamentów nowego peronu.

Nowy obiekt powstaje w rejonie strefy ekonomicznej, zgodnie z oczekiwaniami mieszkańców. Na nowym przystanku Mielec Południowy będzie przygotowany wysoki peron, ułatwiający podróżnym wsiadanie do pociągów, a także wiaty, ławki i tablice informacyjne. Peron będzie wyposażony w ścieżki dotykowe i pasy ostrzegawcze oraz oznakowanie w alfabecie Braille’a.

Prace przy budowie nowego przystanku będą wymagać zmian w rozkładzie jazdy pociągów. Dlatego od 13 marca do 27 kwietnia br. będzie obowiązywała zastępcza komunikacja autobusowa na odcinku Rzochów – Mielec – Padew.

W województwie podkarpackim w ramach rządowego programu przystankowego powstanie 9 inwestycji z listy podstawowej, w miejscowościach: Przemyśl, Hurko, Medyka, Żurawica, Ropczyce, Strzyżów, Mielec, Chorzelów Południowy, Zaklików.

Celem „Rządowego programu budowy lub modernizacji przystanków kolejowych na lata 2021-2025” jest przeciwdziałanie wykluczeniu komunikacyjnemu, promowanie ekologicznych środków transportu oraz wspieranie polskiej gospodarki. Na ten cel przeznaczono 1 mld zł w całej Polsce. Środki zostaną wykorzystane m.in. na wybudowanie lub zmodernizowanie przystanków kolejowych, a także sfinansowanie prac związanych z dostępnością miejsc parkingowych dla pasażerów. Na liście podstawowej znajduje się 185 inwestycji.

(PAP)

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

To Top