News

W Nisku otwarty zostanie oddział Inspekcji Transportu Drogowego. Trwa nabór pracowników

nisko inspekcja transportu drogowego
fot. PUW w Rzeszowie

W Nisku otwarty zostanie oddział Inspekcji Transportu Drogowego; pracować w nim będzie 14 osób – poinformował w poniedziałek w Nisku na konferencji prasowej wiceminister infrastruktury Rafał Weber.

Placówka zacznie działać we wrześniu br.

Weber podkreślił, że natężenie ruchu na polskich drogach jest bardzo duże i dlatego należy zrobić wszystko, żeby zadbać o bezpieczeństwo kierowców.

„Dlatego podjęliśmy decyzję o tym, aby uruchomić tutaj oddział zarówno Wojewódzkiego Inspektoratu Transportu Drogowego, jak i oddział Głównego Inspektoratu Transportu Drogowego. Wojewódzcy inspektorzy będą mieli za zadanie prowadzić kontrolę pojazdów ciężkich i autobusów na drogach krajowych, które prowadzą przez północną część Podkarpacia. Tą główną osią jest droga Via Carpatia” – zaznaczył.

Zdaniem Webera trasę tę wykorzystują kierowcy poruszający się z południa na północ Europy, w tym m.in. z Bułgarii, Mołdawii, Chorwacji i Serbii.

„Musimy zrobić wszystko, aby każdy pojazd ciężki, który tą trasą przejeżdża, był w odpowiedni sposób skontrolowany” – stwierdził.

Natomiast pracownicy oddziału GITD w Nisku będą mieli za zadanie obsługę transportu międzynarodowego. Wiceminister podał, że w Nisku pracować będzie 6 pracowników GITD, w ramach biura transportu międzynarodowego. „Uruchomienie oddziału tutaj to też jest działanie korzystne z punktu widzenia branży transportowej, ponieważ wszystkie kwestie formalne związane z zezwoleniami, ze świadectwami kierowców, będą oni mogli załatwiać tutaj w Nisku” – mówił.

Obecny na Podkarpaciu Główny Inspektor Transportu Drogowego Alvin Gajadhur podkreślił, że otwarcie oddziału w Nisku „to strzał w dziesiątkę”.

Przypomniał, że w ramach decentralizacji inspekcja podobny oddział otworzyła w 2017 r. w Białej Podlaskiej. Na początku pracowało tam 20, obecnie jest to, jak podał Gajadhur, 120 osób. „Wierzę, że w Nisku będzie podobnie i te 14 osób, które są na początku zatrudnione, 6 w GITD i 8 w oddziale Wojewódzkiego Inspektoratu Transportu Drogowego, to dopiero początek rozwoju oddziału. Myślę, że oddział będzie się rozwijał dynamicznie, bo takie są potrzeby komunikacyjne” – dodał.

Gajadhur podkreślił, że pracownicy biura transportu międzynarodowego będą weryfikować poprawność świadectw kierowców. Podał, że w I półroczu ITD wydała ponad 46 tys. świadectw dla kierowców państw trzecich, a w obrocie jest w sumie ok. 149 tys. takich świadectw.

„Trzeba je weryfikować, czy są aktualne, czy kierowcy spełniają odpowiednie warunki, badania. To wpływa na bezpieczeństwo w transporcie drogowym” – powiedział szef GITD.

Wojewoda podkarpacki Ewa Leniart, która również obecna była na konferencji prasowej w Nisku powiedziała, że otwarcie oddziału ITD to konsekwencja rozbudowy sieci dróg w regionie. Zauważyła, że ważną kwestią jest również utworzenie 14 nowych miejsc pracy w regionie.

Na konferencji poinformowano, że obecnie trwa nabór na pracowników GITD, którzy będą pracowali w Nisku. Oddział ma ruszyć we wrześniu br.

(PAP)

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

To Top