Turystyka

W Olchowcu powstał pierwszy w Polsce szlak turystyczny dla niewidomych

osoba niewidoma szlak turystyczny bieszczady olchowiec

W Olchowcu w Beskidzie Niskim powstał pierwszy w Polsce szlak turystyczny dla niewidomych. To pomysł bieszczadzkich GOPR-owców.

Aby z trasy skorzystać trzeba zainstalować darmową aplikację w telefonie. Poprowadzi ona przez 18 punktów z urządzeniami przekazującymi informacje: gdzie turysta się znajduje, jak jest historia tego miejsca i okoliczna przyroda.

Opisy przygotowali specjaliści, bo niewidomym nie można przekazywać informacji, tak jak to robią zwyczajni przewodnicy, pokazując na co trzeba popatrzeć.

Wykorzystany na szlaku system TOTUPOINT pomagał dotąd w poruszaniu się po urzędach. Jego twórcą jest niewidomy Jan Szuster, który sam chodzi po górach. Jak mówi – takie rozwiązanie umożliwi samodzielność na szlaku.

Projekt realizowany jest przez bieszczadzką grupę GOPR dzięki wsparciu finansowemu z budżetu województwa. Wartość projektu to ponad 196 tys. złotych.

Ścieżka pod nazwą „Zobaczyć Beskid Niski” rozpoczynać się będzie w centrum wsi Olchowiec i ma mieć długość ok. 4,5 km. W większości będzie przebiegać po drodze gruntowej.

Trasa, która rozpocznie się na parkingu, przechodzić będzie przez most, następnie obok cerkwi, a dalej wzdłuż żółtego szlaku turystycznego PTTK. Na trasie jest kilka ciekawych punktów, takich jak przydrożne kapliczki czy punkty widokowe. Ścieżka dalej dochodzi do drogi asfaltowej, gdzie skręca w lewo do muzeum wsi łemkowskiej w Olchowcu. Tam łączy się ze ścieżką edukacyjno-historyczną Olchowiec. Wracając do drogi, szlak biegnie dalej i zatacza koło, kończąc się w Olchowcu.

Wytyczona ścieżka zostanie wyposażona w 18 urządzeń, które będą miały za zadanie przybliżyć osobom niewidomym i niedowidzącym otaczającą ich przestrzeń. Będą one połączone z dedykowaną aplikacją. Nadajniki wzbudzone przez aplikację mobilną będą uruchamiać dźwiękowe komunikaty.

GOPR-owcy planują stworzenie drugiego szlaku w Bieszczadach, o ile znajdą fundusze.

 

źródło: PR Rzeszów

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

To Top