News

W Podkarpackich lasach obrodziły w ubiegłym roku jodły i buki

las bieszczady

Bieszczady. Miniony rok w podkarpackich lasach był urodzajny dla jodły i buka.

Dzięki temu zebrane ilości szyszek i nasion pozwolą zabezpieczyć potrzeby szkółkarstwa nawet na kilka lat – poinformował w środę rzecznik prasowy Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Krośnie Edward Marszałek.

Rzecznik podał, że do przechowania w Leśnym Ośrodku Nasiennym Nadleśnictwa Dukla trafiło w ub.r. ponad 18 ton nasion buka i 13 ton szyszek jodłowych do wyłuszczenia.

„Nadleśnictwa przekazały też do przechowania ponad 800 kilogramów wyłuszczonych już nasion jodłowych i kilkaset kilogramów innych gatunków” – dodał Marszałek.

Zdaniem naczelnika Wydziału Gospodarki Leśnej RDLP w Krośnie Jacka Stankiewicza, tegoroczny urodzaj większości gatunków można ocenić jako średni, natomiast obficie owocowały buki i jodły.

„Część zbiorów pozostała na szkółkach do wykorzystania przy najbliższych wysiewach, duża część jednak trafiła do przechowania w Leśnym Ośrodku Nasiennym pełniącym rolę regionalnej przechowalni, wyłuszczarni i stacji oceny nasion” – powiedział.

Stankiewicz dodał, że sadzonki wyhodowane z zebranych nasion muszą być posadzone zgodnie z obowiązującą w Polsce leśną regionalizacją dla nasion i sadzonek.

Jak zaznaczył Marszałek, szyszki jodły rozpadają się jesienią jeszcze na drzewach i uwalniają nasiona, dlatego trzeba je zbierać we wrześniu, natomiast zimą jest czas na zbiory szyszek sosny, modrzewia i świerka.

Rzecznik podał, że w Nadleśnictwie Oleszyce szyszki świerkowe zbiera się z plantacji nasiennej zlokalizowanej w leśnictwie Kolonia. W ub.r. zebrano 600 kg szyszek, z których wyłuszczono 12 kg nasion. Posłużą one do produkcji sadzonek w różnych technologiach.

„W całym regionie zebrano już 22,5 tony szyszek jodłowych, 4,2 tony sosnowych, niecałe 800 kilogramów świerkowych, prawie 200 kg modrzewiowych i 20 kg daglezjowych. Z kolei nasion najwięcej zebrano bukwi – prawie 20 ton, dębu szypułkowego – 12,8 t., dębu bezszypułkowego – 2,6 tony, jak również od kilkudziesięciu do kilkuset kilogramów nasion brzozy, czereśni ptasiej, grabu, jaworu, lipy, wiązu i różnych krzewów leśnych” – powiedział.

Jak zaznaczył Marszałek, szyszki z drzew stojących zbiera się wyłącznie w wyznaczonych drzewostanach nasiennych i z tzw. drzew matecznych o znanej wysokiej jakości. „Dzięki temu wyhodowane sadzonki wykorzystane zostaną również do założenia tzw. upraw pochodnych i do badań naukowych, np. testowania potomstwa poszczególnych gatunków drzew” – dodał.

(PAP)

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

To Top