News

W podrzeszowskiej Jasionce otwarto Medevac Hub

Medevac hub jasionka
fot. PUW Rzeszów

W podrzeszowskiej Jasionce otwarto Medevac Hub, który będzie służył do ewakuacji medycznej pacjentów z Ukrainy.

Ich dalsze leczenie odbywać się będzie w państwach Unii Europejskiej.

Centrum tranzytowe przy lotnisku w Jasionce poprowadzi medyczny zespół ratunkowy Polskiego Centrum Pomocy Międzynarodowej. Sam Hub zajął jedną z hal Podkarpackiego Parku Naukowo – Technologicznego.

W inauguracji jego działalności uczestniczyli: minister zdrowia Adam Niedzielski, unijny komisarz ds. zarządzania kryzysowego Janez Lenarčič, minister zdrowia Ukrainy Viktor Liashko i wojewoda podkarpacki Ewa Leniart.

Medevac Hub Jasionka powstał, aby pomagać obywatelom Ukrainy. Ukraina nie pozostanie sama w walce z rosyjskim agresorem. Zajmujemy się pacjentami, aby mogła prowadzić walkę o wolność – mówił dziś minister zdrowia Adam Niedzielski.

Minister dodał, że dotychczas dzięki europejskiemu mechanizmowi ok. 1,2 tys. pacjentów z Ukrainy trafiło na leczenie do innych państw europejskich, w tym blisko 200 z Polski. Medevac Hub Jasionka i specjalny samolot Medevac mają ułatwić i przyspieszyć transfer pacjentów.

Unijny komisarz ds. zarządzania kryzysowego Janez Lenarčič podkreślił konieczność powstania hubu, ze względu dramatyczną sytuację w jakiej znajduje się system opieki zdrowotnej na Ukrainie.

Liczba rannych rośnie z dnia na dzień, a szpitale i tak już pozbawione zapasów walczą o zaspokojenie potrzeb. Jednocześnie niszczenie placówek służby zdrowia pozbawia przewlekle chorych pacjentów leczenia, którego potrzebują do przeżycia. Nie możemy porzucić tych ludzi – powiedział.

Te słowa potwierdził ukraiński minister zdrowia Viktor Liashko

Niestety już 18 ukraińskich medyków nie zobaczy zwycięstwa nad okupantem. Zginęli od kul wroga w szpitalach cywilnych – mówił.

Skalę potrzeb związanych z opieką nad pacjentami z Ukrainy przedstawiła wojewoda podkarpacki Ewa Leniart.

Od początku wojny z pomocy medycznej w podkarpackich punktach medycznych skorzystało 18 tys. osób. W tym 4,5 tys. dzieci.

Wojewoda zapewniła, że wsparcie będzie kontynuowane.

Jesteśmy gotowi do tego, aby naszym sąsiadom, dotkniętym skutkami tej straszliwej wojny pomagać tak długo, jak będzie to potrzebne – dodała Ewa Leniart.

Medevac Hub jest finansowany jest w ramach unijnego mechanizmu ochrony ludności.

Stanowi część szerszego programu ewakuacji medycznej dla pacjentów z Ukrainy uruchomionego przez Unię Europejską w marcu 2022 roku (do tej pory ewakuowano już ponad 1143 osób do szpitali w 18 krajach Europy) i jednocześnie część większego pakietu pomocy humanitarnej dla Ukrainy udzielonej przez UE.

źródło: PR Rzeszów

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

To Top