News

W Politechnice Rzeszowskiej otwarto RoboLAB

robolab politechnika rzeszowska
Foto Mateusz Romankiewicz

Właśnie został otwarty RoboLAB – Local STEM Incubator – unikalny projekt Fundacji Wspierania Edukacji przy Stowarzyszeniu „Dolina Lotnicza”, adresowany do uczniów szkół ponadpodstawowych z Podkarpacia, a w niedalekiej przyszłości także z innych miejscowości.

Jego uczestnicy będą mogli konstruować roboty oraz uczestniczyć w międzynarodowych zawodach. Wszystkie zajęcia będą bezpłatne.

RoboLAB mieści się w budynku Politechniki Rzeszowskiej. To nowe miejsce na mapie Rzeszowa i całego Podkarpacia, gdzie będzie można znaleźć przestrzeń do rozwijania swoich kompetencji w robotyce oraz w zakresie tak zwanych kompetencji miękkich. Z oferty RoboLAB będą mogli skorzystać uczniowie szkół ponadpodstawowych. Z myślą o nich prowadzone będą warsztaty, spotkania z ekspertami i szkolenia.

W otwarciu RoboLAB wzięli udział przedstawiciele zaangażowanych w ten projekt firm, instytucji, uczelni i samorządów.

Wszystkie zajęcia w RoboLAB będą bezpłatne. Jedyne, co należy zrobić, aby móc z nich skorzystać to założyć drużynę, znaleźć opiekuna i przystąpić do pracy.

Co roku w listopadzie Fundacja wraz z partnerami będzie organizować międzynarodowe zawody robotyczne XChallenge, w których jedną z konkurencji będzie Task Hunters. Konkurencja ta dedykowana jest robotom zadaniowym, których budowania uczniowie będą się uczyć w ramach zajęć w RoboLAB.

RoboLAB będzie przestrzenią nie tylko do budowy robotów. Ma to być również miejsce spotkań i wymiany doświadczeń dla wszystkich tych, którzy interesują się szeroko rozumianą robotyką. Już od lutego tego roku prowadzony jest pierwszy z trzech modułów zajęć dla wszystkich chętnych drużyn – Kreatywne warsztaty. We wrześniu ruszy dwudniowe szkolenie, w którym uczniowie będą już fizycznie budować roboty i uczyć się je programować (Robo Warsztat) a do końca roku uruchomiony zostanie ostatni moduł ekspercki, w którym będzie można rozbudować swoją wiedzę.

Partnerem strategicznym projektu jest firma Pratt&Whitney Rzeszów.

W gronie Partnerów Głównych RoboLAB jest Samorząd Województwa Podkarpackiego i Miasto Rzeszów oraz Politechnika Rzeszowska im Ignacego Łukasiewicza.

źródło: podkarpackie.pl

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

To Top