Inwestycje

W Przemyślu powstanie elektrociepłownia gazowa

przemyśl elektrociepłownia gazowa nowa kwieciński leniart pgnig

Przemyśl. W Przemyślu powstanie elektrociepłownia gazowa. Inwestycja zwiększy bezpieczeństwo energetyczne miasta i przyczyni się do poprawy jakości powietrza i komfortu życia mieszkańców.

Koszt inwestycji to 29,4 mln złotych. Projekt jest współfinansowany z Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko, a kwota dofinansowania to ponad 5,6 mln złotych.

– Program Infrastruktura i Środowisko ma istotne znaczenie w rozwoju nowoczesnych instalacji produkujących w jednym procesie energię elektryczną i cieplną. Te projekty przyczyniają się do rozwoju systemów ciepłowniczych, a co za tym idzie likwidacji niskiej emisji. Na wsparcie sektora energetycznego POIiŚ przeznacza niemal 12,5 miliarda złotych – mówiła minister funduszy i polityki regionalnej Małgorzata Jarosińska-Jedynak podczas uroczystości rozpoczęcia budowy elektrociepłowni w Przemyślu.

Nowa elektrociepłownia zasilana gazem będzie produkować ciepło na potrzeby miejskiego systemu ciepłowniczego i jednocześnie wytwarzać energię elektryczną. Za jej budowę odpowiada PGNiG Termika SA. Moc nowej jednostki wyniesie 11,05 MW energii cieplnej i 5,19 MW energii elektrycznej. Zakończenie inwestycji planowane jest w sierpniu 2021 roku.

– To bardzo ważna inwestycja zarówno dla Przemyśla, jak i Grupy Kapitałowej PGNiG. Dzięki niej miasto uzyska nowoczesne, efektywne źródło wytwarzania energii, które nie tylko poprawi bezpieczeństwo energetyczne Przemyśla, ale przyczyni się także do poprawy jakości powietrza i komfortu życia mieszkańców. Dla Grupy Kapitałowej PGNiG to krok w stronę realizacji naszych planów związanych z rozwojem rynku ciepłowniczego. Chcemy być integratorem tego rynku, którego przyszłością są właśnie jednostki zasilane gazem ziemnym – powiedział Jerzy Kwieciński Prezes Zarządu PGNiG SA.

W uroczystości wbicia łopaty pod budowę elektrowni wzięła udział wojewoda podkarpacki Ewa Leniart, która podkreśliła ogromne znaczenie inwestycji dla Przemyśla i całego regionu.

Nowa elektrociepłownia będzie działać obok już istniejącej Ciepłowni Zasanie opalanej węglem. Latem, gdy zapotrzebowanie na ciepło jest mniejsze, energia będzie wytwarzana wyłącznie w jednostce gazowej. Przełoży się to na zmniejszenie emisji szkodliwych pyłów o 4,5 tony a dwutlenku siarki aż o 32 tony rocznie. Ważną zaletą elektrociepłowni budowanej przez PGNiG Termika będzie ograniczenie emisji dwutlenku węgla o 4300 ton rocznie. Dzięki temu przemyski system energetyczny będzie mógł sprostać coraz bardziej restrykcyjnym wymogom ochrony środowiska.

Na podstawie informacji PGNiG i Ministerstwa Funduszy i Polityki Regionalnej

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

To Top