Biznes

W PZL Sędziszów uruchomiono linię produkcyjną paneli fotowoltaicznych

pzl sedziszów panel fotowoltaika produkcja avia solar unimot

W fabryce PZL Sędziszów w Sędziszowie Małopolskim uruchomiona została linia produkcyjna modułów fotowoltaicznych. Wartość inwestycji wyniosła ok. 500 tys. euro. Obecna moc linii produkcyjnej wynosi około 40 tys. modułów fotowoltaicznych rocznie.

Jak poinformowała w czwartek należąca do Grupy Unimot spółka PZL Sędziszów, na Podkarpaciu produkowanych jest kilka rodzajów modułów różniących się kolorystyką, kształtem i wymiarami.

W informacji podkreślono, że za certyfikację produktu oraz linii produkcyjnej odpowiada niemiecki instytut certyfikujący TüV.

Panele fotowoltaiczne wyprodukowane w Sędziszowie powinny trafić do sprzedaży na początku IV kwartału tego roku. Będą dostępne m.in. w ofercie należącej do Grupy marki AVIA Solar.

Jak zaznaczył cytowany w komunikacie prezes Unimot Adam Sikorski, własna linia produkcyjna paneli fotowoltaicznych wpisuje się w cele całej Grupy.

„Postawiliśmy na sprawdzoną technologię i moc modułów cieszącą się największą popularnością wśród klientów, ponadto wykorzystujemy komponenty światowych liderów. Nasze panele to przede wszystkim gwarancja pochodzenia, możliwość szybkiego serwisu i łatwego kontaktu z producentem. Czas pandemii pokazał, że szczególnie teraz warto postawić na jakość i solidność lokalnego dostawcy” – dodał.

Zdaniem Sikorskiego produkcja paneli w Polsce daje większą elastyczność zamówień w porównaniu do produktów azjatyckich, których zakup wiąże się z długim czasem dostawy i koniecznością pokrycia kosztów logistyki.

Panele fotowoltaiczne, które będą produkowane w fabryce PZL Sędziszów, opierają się na technologii krzemowej monokrystalicznej. Do ich produkcji, jak przekonuje spółka, wykorzystywane są najwyższej jakości surowce, pochodzące od znanych globalnych marek, co ma kluczowe znaczenie przy osiąganej sprawności i żywotności paneli PV.

„Będą odróżniały się od konkurencyjnych rozwiązań wysoką jakością – na linii produkcyjnej przeprowadzane będą testy i badania laboratoryjne, których wyniki będą następnie weryfikowane i przypisywane indywidualnie do każdego panelu fotowoltaicznego. Pozwoli to na pełną kontrolę jakości na każdym etapie produkcji, a także w obsłudze posprzedażowej” – podała spółka.

Wartość inwestycji wyniosła ok. 500 tys. euro. Obecna moc linii produkcyjnej wynosi 15 MW rocznie, co przekłada się na produkcję około 40 tys. modułów fotowoltaicznych. Grupa Unimot nie wyklucza rozbudowy linii produkcyjnej w przyszłości.

Grupa Unimot jest jednym z liderów wśród niezależnych importerów paliw ciekłych i gazowych w Polsce. Od grudnia 2016 r. spółka należy do stowarzyszenia AVIA International, dzięki czemu uzyskała prawo do budowania i rozwoju sieci stacji paliw AVIA na terenach Polski i Ukrainy. Firma specjalizuje się w hurtowej sprzedaży oleju napędowego oraz dystrybucji pozostałych paliw płynnych, zarówno na terenie kraju, jak i poza jego granicami.

PZL Sędziszów specjalizuje się w produkcji wszelkiego rodzaju filtrów: powietrza, oleju, paliwa, kabinowych, hydraulicznych oraz osuszaczy powietrza.

(PAP)

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

To Top