Inwestycje

W Równi koło Ustrzyk Dolnych powstaje ośrodek szkolenia służb ratunkowych. W marcu ma rozpocząć działalność

W Równi koło Ustrzyk Dolnych powstaje ośrodek szkolenia służb ratunkowych. W marcu ma rozpocząć działalność 1
Fot. jj (PR Rzeszów)

Budynek zamkniętej 5 lat temu Szkoły Podstawowej w Równi koło Ustrzyk Dolnych staje się siedzibą ośrodka szkoleniowego służb ratunkowych.

Za kilka dni ma się zakończyć rozbudowa i remont obiektu – po wyposażeniu w sprzęt, w marcu ośrodek ma rozpocząć działalność.

Samorząd Ustrzyk przekazał budynek związanej z bieszczadzkim GOPRem fundacji „SOS na ratunek”. To właśnie ratownicy górscy i ich odpowiednicy z Ukrainy będą głównymi użytkownikami obiektu.

Mają się tam szkolić także inne służby ratunkowe – a szef fundacji Witold Tomaka chce by ćwiczyła tu też młodzież i studenci, a także by był to ośrodek badań nowych technologii stosowanych w ratownictwie.

Tomaka – który jest też prezesem Zarządu Głównego GOPR dodaje że Równia to doskonałe miejsce do szkolenia – zwłaszcza ratowników górskich. Treningi można prowadzić m.in. na pobliskim wyciągu narciarskim „Gromadzyń” i w zalesionym paśmie Żukowa. Blisko stąd też w wysokie Bieszczady.

Centrum szkoleniowe organizowania i prowadzenia transgranicznych akcji ratunkowych powstaje głównie dzięki unijnym pieniądzom na poprawę bezpieczeństwa z programu „Polska – Białoruś – Ukraina”.

Projekt w ramach którego powstanie także stacja ratunkowa na Ukrainie, opiewa na 1 milion 800 tys. euro z czego unijne dofinansowanie to blisko 1 milion 700 tysięcy.

źródło: PR Rzeszów

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

To Top