Biznes

W Rzeszowie ma powstać Dolina Wodorowa. Jest list intencyjny

dolina wodorowa rzeszów podkarpacie
Fot. M. Maśniak

Podkarpacie będzie jednym z pięciu regionów w Polsce, w których Powstaną Doliny Wodorowe.

Skuteczne wykorzystanie nowoczesnej technologii i powstanie „Doliny Wodorowej” zakłada podpisany dziś w G2A Arenie list intencyjny przez partnerów projektu.

Porozumienie zawarto w obecności premiera Mateusza Morawieckiego oraz Michała Kurtyki, ministra klimatu i środowiska.

Przed nami dekada zmian, która ma szansę poważnie wzmocnić nasze państwo. Podstawowym elementem tych zmian jest właśnie wprowadzenie technologii wodorowej. Jesteśmy piątym na świecie producentem wodoru w świecie i trzecim w Europie więc to duże zobowiązanie. Chcemy stworzyć pięć dolin wodorowych, jako główne ogniwa gospodarki wodorowej, a jedno z nich powstanie właśnie tutaj w Rzeszowie. Liczę, że będzie to swego rodzaju klaster przed duże K, który będzie wykorzystywał potencjał naukowy i gospodarczy tego regionu – powiedział premier Mateusz Morawiecki.

Wodór to najlepsza wizytówka transformacji energetycznej XXI wieku. Dzisiejsze wejście na drogę wodorową to wyróżnienie ale i wyzwanie. Mogę zapewnić, że determinacji nam nie zabraknie. Podkarpacie to miejsce gdzie spotykamy tradycję z nowoczesnością. To tutaj 200 lat temu urodził się człowiek, który też dał światu nowe paliwo, wyznaczył Podkarpaciu innowacyjne DNA. Jego imieniem czyli Ignacego Łukasiewicza nazwaliśmy centrum nauki, które powstaje Jasionce. Promujemy w ten sposób naukę, co przełoży się na rozwój naszej kadry naukowej w przyszłości – dodał marszałek Władysław Ortyl – mówił marszałek Władysław Ortyl.

Podkarpacka Dolina Wodorowa – list intencyjny

List intencyjny podpisany dziś w Jasionce precyzuje, że współpraca będzie polegać na prowadzeniu prac naukowo-badawczych, inwestycyjnych i wdrożeniowych, ukierunkowanych na zastosowanie wodoru jako paliwa dla zeroemisyjnego transportu.

Ponadto podjęte będą działania zmierzające do stworzenia na terenie województwa podkarpackiego, z wykorzystaniem min. instrumentów i potencjału Specjalnej Strefy Ekonomicznej „Euro – Park Mielec” i Tarnobrzeskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej „Euro – Park Wisłosan”, zarządzanych przez ARP, optymalnych warunków do prowadzenia działalności gospodarczej w zakresie budowy gospodarki wodorowej. Konieczna będzie także analiza oraz planowanie działań, inicjatyw i przedsięwzięć, związanych z gospodarką wodorową oraz optymalizacją energetyczną z wykorzystaniem wodoru.

Strony deklarują także organizowanie i uczestnictwo w dialogu pomiędzy interesariuszami (ekspertami, przedstawicielami instytucji publicznych, przedsiębiorstwami energetycznymi, operatorami i dystrybutorami, a także środowiskiem naukowym), zainteresowanymi działaniami w obszarze gospodarki wodorowej, jak również integrację branży, współpracę w obszarze medialnym, wymianę informacji i doświadczeń.

źródło: podkarpackie.pl

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

To Top