News

W Rzeszowie odbyła się konwencja wyborcza PSL-Trzeciej Drogi. Zaprezentowano kandydatów

rzeszów konwencja psl wybory kandydaci
fot. PSL

Rzeszów/PSL. W piątek w Rzeszowie odbyła się konwencja wyborcza PSL – Trzeciej Drogi.

Zaprezentowano na niej kandydatów Stronnictwa, którzy znaleźli się na listach do Sejmu w dwóch podkarpackich okręgach.

„Rzeczypospolita musi być uleczona, musi być pozszywana w bardzo precyzyjny sposób nicią chirurgiczną” – mówił prezes PSL Władysław Kosiniak-Kamysz.

Obecny na konwencji prezes PSL Władysław Kosiniak-Kamysz na początku swojego wystąpienia odniósł się do beatyfikacji rodziny Ulmów, która odbędzie się za tydzień w Markowej. Podkreślił, że rodzina ta wywodzi się z ruchu ludowego. „Ta rodzina to świadectwo, jak zachowała się polska wieś i mieszkańcy polskiej wsi w czasie okrutnym” – dodał.

Lider ludowców podkreślił, że Polskę trawi „ciężka choroba nienawiści”. „Rzeczypospolita musi być uleczona, musi być pozszywana w bardzo precyzyjny sposób nicią chirurgiczną. Tutaj są eksperci, którzy to zrobią, właśnie tu na Podkarpaciu na liście Trzeciej Drogi i PSL-u” – powiedział.

Zdaniem Kosiniaka-Kamysza, jednym z najważniejszych zadań w naszym kraju jest kwestia bezpieczeństwa. Jak ocenił, konieczne jest wprowadzenie zasady, że przynajmniej 50 proc. produkcji zbrojeniowej będzie wytwarzane w Polsce.

Lider ludowców zapowiedział również wprowadzenie apolitycznego zwierzchnictwa nad wojskiem. W ocenie Kosiniaka-Kamysza, obecna władza lubi „pozować na tle służb mundurowych, strażaków i przede wszystkim wojskowych”.

Kosiniak-Kamysz odniósł się również do problemów edukacji. Jak zauważył, subwencja oświatowa dla wielu samorządów jest niewystarczająca. „Trzeba też przywrócić odpowiedni szacunek i godność nauczycielom w Polsce. I to jest zadanie Trzeciej Drogi” – zapowiedział.

Kosiniak-Kamysz mówił na rzeszowskiej konwencji, że kolejnym problemem, który należy rozwiązać jest bezpieczeństwo żywnościowe. Zapowiedział, że należy m.in. zatrzymać niekontrolowany import zbóż z Ukrainy oraz zwiększyć produkcję żywności w naszym kraju.

Lider PSL poruszył też problem opieki zdrowotnej. Jak dodał, chciałby, aby w każdym powiecie m.in. istniał gabinet ginekologiczny, gdzie kobiety znajdą bezpłatną pomoc.

„Walczymy o zwycięstwo, o jak najlepszy wynik. Jesteśmy gotowi, żeby wziąć odpowiedzialność za Polskę. Mamy program, mamy plan dla Polski” – zapewnił.

Dodał, że ludzie na listach Trzeciej Drogi to osoby uczciwe, które grają fair. „Jesteśmy ludźmi przyzwoitymi i odważnymi, którzy mają swoje wartości. Kto się wpisuje na listę PSL-u musi w pełni i świadomie to powiedzieć, a nie robić jakieś uniki. Dla kogoś, kto nie jest do tego przekonany, nie ma miejsca na listach. Te zasady są jasne i wyraźne. Ja tych zasad będę pilnował i będę wymagał dyscypliny i odpowiedzialności w tych kluczowych i najważniejszych tematach dla kraju” – stwierdził Kosiniak-Kamysz.

Na konwencji zaprezentowano kandydatów z dwóch podkarpackich okręgów do Sejmu, ale tylko tych, rekomendowanych przez PSL.

W okręgu nr 22 obejmującym m.in. Przemyśl i Krosno na drugim miejscu jest wiceprezes PSL na Podkarpaciu, radny wojewódzki Dariusz Sobieraj. W tym okręgu liderem jest burmistrz Ustrzyk Dolnych Bartosz Romowicz z ugrupowania Szymona Hołowni. Na tej liście z rekomendacją PSL jest również m.in. starosta przemyski Jan Pączek.

Natomiast w rzeszowskim okręgu nr 23 liderem jest prezes PSL na Podkarpaciu, wójt gminy Świlcza Adam Dziedzic. Na liście jest też m.in. starosta powiatu mieleckiego Stanisław Lonczak.

(PAP)

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

To Top