News

W Rzeszowie rusza program in vitro. Ile wyniesie dofinansowanie i kto może skorzystać?

rzeszów in vitro

Rzeszów. Od dziś uruchamiamy program in vitro w Rzeszowie. To jest bardzo ważna informacja. To jest informacja, na którą czekało wiele rodzin, odkąd rząd z powodów ideologicznych zamknął taką możliwość. W Polsce są już samorządy, które oferują taką możliwość swoim mieszkańcom, i jestem dumny, że dziś do tego grona dołącza Rzeszów – powiedział Konrad Fijołek, prezydent Rzeszowa.

21 listopada 2022 r. miasto Rzeszów ogłosiło konkurs na realizację nowego programu polityki zdrowotnej „Dofinansowanie do leczenia niepłodności metodą zapłodnienia pozaustrojowego dla mieszkańców Rzeszowa na lata 2022-2025”. Przeznaczy na ten cel 600 000,00 zł.

Program skierowany jest do mieszkańców Rzeszowa, par – kobiet w wieku 20-40 lat i mężczyzn – którzy walczą z niepłodnością. Będzie mogło niego skorzystać minimum 40 par.

Kwalifikację pacjentów będą prowadziły wybrane w konkursie ośrodki medyczne.  Program obejmie dofinansowanie w wysokości do 5.000,00 zł do procedury biotechnologicznej. To 80% kosztów tej procedury.

– Pan prezydent jest takim rzadkim przypadkiem polityka, który dotrzymuje swoich obietnic wyborczych i właśnie dlatego tutaj jesteśmy. To jest zasługa mieszkańców i mieszkanek Rzeszowa, ale też władzy, która pozwala mieszkańcom mieć własne zdanie. Dane demograficzne jasno pokazują, że program dofinansowania in vitro jest niezbędny. Dane przyrostu naturalnego są najgorsze od II Wojny Światowej, dlatego robimy wszystko, aby przywrócić finansowanie procedury in vitro z budżetu Skarbu Państwa, tak jak to było w latach 2013-2016, gdy dzięki programowi in vitro urodziło się 22 tys. dzieci. Tym większe podziękowania dla prezydenta Rzeszowa, który dokłada dziś swoją cegiełkę i umożliwia finansowanie procedury in vitro w Rzeszowie– mówiła Małgorzata Rozenek-Majdan, wiceprzewodnicząca inicjatywy „Tak dla in vitro”.

W Polsce w 2021 roku, kolejny rok z rzędu, odnotowano ujemny przyrost naturalny – 4,9 ‰, a populacja naszego kraju zmniejszyła się o 184 602 osoby w porównaniu do 2020 roku.

W Rzeszowie do 2020 roku nie występowało podobne zjawisko, odnotowywano dodatni przyrost naturalny, chociaż niepokojąca była jego tendencja spadkowa. W latach 2017-2020 odnotowano spadek przyrostu naturalnego w Rzeszowie z wartości 4,21 ‰ obserwowanej w 2017 roku do 1,25 ‰  w 2020 r. W 2021 roku wystąpił w Rzeszowie ujemny przyrost naturalny, który osiągnął wartość – 0,7 ‰.

Ja jeszcze przed wyborami prezydenckimi w Rzeszowie zapytałam czy będzie w Rzeszowie program in vitro i dziś mogę podziękować i pogratulować prezydentowi Fijołkowi za to, że dotrzymał słowa, choć wiem jak napięte są dzisiaj budżety samorządów. Samorządy same nie udźwigną ciężaru finansowania in vitro -powiedziała europoseł Elżbieta Łukacijewska.

Dlatego właśnie narodziła się inicjatywa społeczna „Tak dla in vitro”, która w całym kraju zbiera podpisy pod obywatelskim projektem ustawy, zakładający realizację programu leczenia niepłodności z budżetu państwa, ze środków które są do dyspozycji Ministra Zdrowia w wysokości nie niższej niż 500 mln zł.

W konferencji wzięła również udział popierająca tę inicjatywę posłanka Barbara Nowacka, która podkreślała, że in vitro to najskuteczniejsza metoda leczenia niepłodności. 

– Przede wszystkim gratuluję mieszkankom i mieszkańcom Rzeszowa, a także wyboru prezydenta, który wprowadza realne programy społeczne. In vitro to ludzie, in vitro to życie, in vitro to miłość i nadzieja, in vitro to szczęście, in vitro to nie jest polityka – mówiła posłanka Barbara Nowacka.

Warto podkreślić, że program finansowania in vitro zwyciężył również w Rzeszowskim Budżecie Obywatelskim. Zwycięski projekt złożyła Patrycja Pawlak-Kamińska, współprzewodnicząca Nowej Lewicy. Poparli go rzeszowianie i będzie realizowany.

Bardzo się cieszę, że to nie tylko idea Urzędu Miasta, ale przede wszystkim mieszkańców Rzeszowa. Zostało to jasno udowodnione w tegorocznej edycji Rzeszowskiego Budżetu Obywatelskiego. To jest piękny dzień dla tych, którzy marzą o tym by mieć dziecko i marzą o pięknym macierzyństwie – podkreślał prezydent.

Program miejski zostanie połączony ze zwycięskim projektem RBO i na przyszły rok mieszkańcy Rzeszowa będą mieli do dyspozycji 650 tys. złotych.

To nie jest wielkomiejska zachcianka zblazowanych celebrytów. To jest najskuteczniejsza metoda leczenia niepłodności, która dotyka polskie pary dokładnie tak samo jak inne wysokorozwinięte kraje na świecie, a my chcemy, aby każdy miał równy i łatwy dostęp do tej procedury – marzenia, aby mieć potomstwo -podkreślała Małgorzata Rozenek-Majdan.

Po konferencji na ulicach Rzeszowa zbierano podpisy pod projektem ustawy „Tak dla in vitro”.

Z miejskiego programu, rzeszowianie będą mogli korzystać już od nowego roku. Szczegóły można znaleźć w Biuletynie Informacji Publicznej, a szczegóły dotyczące ustawy obywatelskiej i zbierania podpisów pod projektem rządowego dofinansowania in vitro w Polsce można znaleźć m.in. na stronie internetowej takdlainvitro.pl.

– Więcej informacji o akcji pn. Miejski Program In Vitro zainteresowane osoby znajdą pod adresem:

https://bip.erzeszow.pl/pl/291-wydzial-polityki-spolecznej/2211-aktualnosci/64659-konkurs-ofert-na-realizacje-programu-polityki-zdrowotnej-pn-dofinansowanie-do-leczenia-nieplodnosci-metoda-zaplodnienia-pozaustrojowego-dla-mieszkancow-miasta-rzeszowa-na-lata-2022-2025.html

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

To Top